Jak uspat novorozence?

Výchova

Přidal zuzka, dne 2. 12. 2019 ,  0x

Jak uspat novorozence?

Novorozenci potřebují jen papat a spinkat. Většinu dne prospí. Kéž by to tak bylo u všech! Některá miminka o sobě dávají hlasitě vědět již od narození, před spaním dávají přednost křiku a uspávací maratón s nimi nebere konce. Zde najdete pár tipů pro co nejrychlejší usínání miminka.

Novorozenec nechce spát

Některá miminka by spala pořád, vzbudí se jen na krmení a pak hned zase sladce usnou. To se pak ta mateřská péče zdá snadná. Jsou ale i taková, která stále pláčou a zdá se nemožné je utišit. Nemohou usnout a čím víc jsou unavená, tím víc se jim to nedaří. Nakonec po dlouhé době usnou vyčerpáním. V případě, že Vám uspávání novorozence připadá nekonečné, je třeba co nejrychleji zjistit příčinu jeho nespavosti, která může být pokaždé jiná. Máte-li doma chronického nespavce, zamyslete se nad tím, zda nepijete mnoho kávy. V případě, že dítě kojíte, uděláte nejlépe, když veškeré nápoje a potraviny s obsahem kofeinu vynecháte. Také omezte cukr ve stravě.


Nespí, bolí ho bříško

Jednou z velmi častých příčin nespavosti malého kojence bývá potíž s nadýmáním. To, že vaše miminko trápí bolest bříška způsobená „prdíky“, poznáte snadno. Miminko se svíjí a tlačí, až z toho rudne v obličeji. Někdy to odezní samo od sebe, ale může to trvat, a tak se uspávání dost protáhne. Tomu můžete předejít pomocí pár triků, díky nimž se dítěti uleví. Jemná masáž bříška před spaním, položení na bříško spojené se snahou pást koníky a použití rektální rourky jsou nejrychlejší způsoby toho, jak dopomoci úniku plynů ze střev. Rektální rourka je tenká asi 10 cm dlouhá trubička, která se s pomocí olejíčku pomalu zavede do konečníku asi 2 cm hluboko a když novorozenec zatlačí, plyny uniknou ven skrz otvor. Seženete je v lékárně.

Fyzické nepohodlí miminka

Miminku může být moc teplo nebo naopak chladno. Oblečení, které má na sobě, ho může tlačit anebo by rádo dostalo čistou plenku. Jsou děti, kterým okolní hluk při usínání nevadí, ba dokonce je uspává, jiná potřebují k usínání klid. Ujistěte se, zda Vašemu miminku nebrání ve spánku některá ze zde uvedených příčin. Malá miminka jsou na svou matku velmi fixovaná a nejradši by ji měla pořád u sebe. Zkuste dítku dát do postýlky třeba triko, které jste ten den nosila. Miminko vás ucítí, a bude mít dojem, že jste stále u něj.

Miminko usne během kojení

Nedaří-li se Vám dítě uspat delší dobu, může být další příčinou nespavosti hlad. Navíc blízkost a vůně těla matky má na dítě uklidňující účinek. Může se stát, že novorozenec usne přímo během kojení. Potom je dobré mít po ruce dudlík, kdyby se začalo budit, až ho budete dávat odříhnout. Říhnout si dokáže i s dudlíkem v pusince. Po nakrmení miminko ukládejte do postýlky raději do polohy na boku, aby v případě ublinknutí mléko bezpečně vyteklo z úst ven.

Koupel před spaním

Stejně jako my si dáváme večer příjemnou teplou koupel k relaxaci těla i mysli, tak i pro miminko může být teplá lázeň prostředkem k uvolnění. Samozřejmě za předpokladu, že má vaše dítě koupání rádo. Je-li koupel prováděna na večer přibližně ve stejnou dobu, miminko si ji navíc časem zafixuje jako takový rituál, po kterém následuje spánek.

Zavinování novorozence

Čerstvě narozená miminka vystrčená z bezpečného a příjemného prostředí dělohy do neznámého světa se mohou cítit úzkostně a vystrašeně. Technika zavinování je nejvíce úspěšná, začne-li se s ní co nejdříve po narození. Miminko pevně zavinete do klasické šněrovací zavinovačky nebo tenké jemné deky. Ruce by mělo mít pevně přimknuté k tělu, aby je nemohlo vyndat ven. U novorozenců dochází ke spontánnímu rozhození ručiček do stran, když se něčeho leknou (Moroův reflex – autorem je Ernst Moro), a právě tento pohyb je může budit. Zavinutí jim také evokuje těsné prostředí dělohy v posledním trimestru těhotenství.

Uspávání pomocí hudby

Tichá příjemná melodie může miminku pomoci se zklidnit a navodit spánek. Nebo mu můžete nějakou ukolébavku přímo zazpívat. Mnoho novorozenců má rádo monotónní zvuky, a proto nepodceňujte uspávání za zvuku ventilátoru nebo zkuste zapnout vysavač či fén. Na webu najdete nahrávky s relaxační hudbou se zvuky deště a mořských vln a mnoho dalších šumivých zvuků připomínající právě ty zvuky, které miminko slyšelo, když ještě bylo ve vašem bříšku. Někdy je potřeba toho vyzkoušet víc, než objevíte to pravé ořechové. Mnoho maminek nedá třeba právě na vysavač dopustit.

Hopsání s miminkem

Jemné rytmické pohupování s dítětem v náruči může zafungovat a miminko uspat. Někdy to zabere delší dobu a je to pořádný zápřah na pohybový aparát. Trpí především záda. Super pomůckou se pak stává obyčejný gymnastický míč, na který se i s miminkem posadíte, záda držíte ve vzpřímené poloze a jemně na míči hopsáte.

Klidná maminka – klidné miminko

Uspávací proces, pokud už trvá příliš dlouho, se stává stresovou záležitostí. Můžete být třeba hladová, podrážděná až vzteklá. Uvědomte si, že tudy cesta nevede. Miminka jsou vnímavá, cítí z vás nervozitu a to, že začínají být na obtíž. Své pocity na ně snadno přenesete, a v takové atmosféře se pak špatně usíná. Může-li vás na chvilku někdo vystřídat, využijte toho, pokuste se uvolnit, uklidnit a pak s láskou a trpělivostí pokračujte.

Uspávání v kočárku či v autě

Většině unavených dětí se při jízdě v kočárku nebo v autě rychle zavírají oči. Možná Vám někdy někdo vyprávěl o tom, jak uspával novorozence v kočáře jízdou přes práh. Na miminka má zkrátka jemné drncání uspávací účinek. Ježdění autem po nocích při snaze uspat novorozence v autosedačce zní skoro děsivě, avšak i to je možnost, v případě, kdy vše ostatní selhalo.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!