Odříhnutí novorozence po kojení

Strava

Přidal zuzka, dne 14. 10. 2018 ,  0x

Odříhnutí novorozence po kojení

Po každém krmení je potřeba umožnit miminku, aby si říhlo. K tomu je potřeba zvolit vhodnou polohu a někdy také mít dost trpělivosti. Co všechno se může přihodit, když si dítě neodříhne?

Proč miminka říhají?

Malá miminka mají citlivý trávicí trakt a když se do něj dostanou bubliny vzduchu, umí je pěkně potrápit. Množství spolykaného vzduchu se odvíjí hlavně od správné techniky kojení. Poloha ve které kojíte, musí být příjemná Vám i dítěti. Více vzduchu novorozenec vdechne v případech, kdy je hodně hladový a pak mléko doslova hltá nebo když máte hodně nalitá prsa a mléko teče pod velkým tlakem. Vyřešit to lze častějším přikládáním a odstříkáním trochy mléka před krmením. Ani u miminek krmeným z lahvičky se občas troše spolknutého vzduchu nevyhnete.

Dát novorozence odříhnout je důležité



Spolykaný vzduch který neunikne ven ústy, poputuje společně s mlékem do střev a nadělá tam paseku. Miminko pak bolí bříško, je nervní a plačtivé. Někteří novorozenci po jídle často ublinkávají, jednou z příčin může být nahromaděný vzduch, který je tlačí v žaludku. Neodříhnuté miminko ležící na zádech může ublinknout a zvratky vdechnout. Je to nebezpečné, proto by maminky měly být trpělivé a věnovat miminku na odříhnutí dostatek času. Vzduchová bublina, která vznikne v žaludku dítěte, mu dokáže navodit iluzi nasycenosti, a proto může po chvilce kojení přestat pít. Dejte miminko odříhnout a pak ho znovu dokrmte, jinak brzy začne plakat hlady.

Jak dát miminko odříhnout

U novorozenců a kojenců jsou pro odříhnutí vhodné takové polohy, při kterých jsou ve svislé pozici a mají rovná záda. Hlavičku u nejmenších miminek je třeba jistit rukou. Také by neměl vznikat větší tlak na bříško, aby nedocházelo k ublinkávání. Nejvíce oblíbenou polohou je ta, při které miminko naléhá trupem na hrudník rodiče, bradičku má těsně nad jeho ramenem a kouká do prostoru za jeho záda. Uděláte dobře, přehodíte-li si napřed přes rameno látkovou plenu, uchráníte tak svůj oděv před případným znečištěním. Do deseti minut by si mělo miminko v této poloze odříhnout. Někdy to trvá déle, je potřeba vyčkat.

Někdy to chce vícekrát

Miminko si říhlo, položili jste ho a za chvilku začalo plakat. Nastala-li tato situace, je možné, že ho tam tlačí zbytek vzduchu a je třeba mu dát šanci říhnout si ještě jednou. Maminkám, které kojí v rámci jednoho kojení z obou prsů, doporučujeme dát dítě odříhnout i před přisátím k druhému prsu. Také se může přihodit, že si novorozenec ani po dvaceti minutách trpělivého držení na hrudníku neříhne. Nemusíte s ním stát celý den. Možná se zvládl najíst tak šikovně, že nespolykal žádný vzduch. V tomto případě ho ale položte do postýlky na bok. Kdyby si ublinknul, mléko mu z pusinky vyteče bezpečně ven.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!