Zvýšená teplota u novorozence

Zdraví

Přidal zuzka, dne 22. 04. 2019 ,  0x

Zvýšená teplota u novorozence

Každému miminku někdy stoupne teplota nebo mu dokonce vyskočí horečka. Pojďme se podívat na to, proč se tomu tak děje, a jak se v takové situaci ideálně zachovat.

Příčiny zvýšené teploty u novorozence

Do jednoho měsíce věku dítěte je vhodné měřit jeho tělesnou teplotu pomocí teploměru každý den. Optimálně by se měla pohybovat v rozmezí 36,3 – 37,3 stupňů. Obecně se teplota těla mění v závislosti na okolní teplotě vzduchu a na množství oblečení. Často také bývá teplota těla ve večerních hodinách o něco vyšší než ráno. Je to normální a není důvod k obavám. V případě, kdy má novorozenec teplotu o něco výše než 37,3 stupně, stačí sundat jednu vrstvu oblečení nebo ho přenést do chladnější místnosti.

Kdy teplotu nesnižovat



Neklesne-li naměřená hodnota po úpravě vnějších podmínek, pravděpodobně organismus bojuje s nějakou infekcí právě prostřednictvím zvýšené teploty. V tomto případě je tedy lehce zvýšená teplota tělu miminka prospěšná, pročež ji nesnižujeme ani pomocí léků ani chladnými zábaly. Avšak ani lehce zvýšená teplota by neměla převládat déle jak tři dny. Důležité je také to, aby dítě přijímalo zvýšené množství tekutin. Častějším kojením zabráníte riziku dehydratace jeho organismu.

Čím měřit teplotu u malých miminek?

K měření teploty můžeme použít digitální teploměr se zaoblenou špičkou, ušní teploměr a také existují teploměry v dudlíku a digitální pásky, které se jednoduše přikládají na čelo. Bohužel neměří příliš přesně. Nikdy u kojenců nepoužívejte staré rtuťové teploměry, protože hrozí jejich rozbití a možná otrava dítěte!

Způsoby měření teploty

Teplotu klasickým dětským digitálním teploměrem měříme buďto v podpaží nebo v konečníku. Před zasunutím teploměru do konečníku novorozence je vhodné ho natřít trochou vazelíny nebo dětským olejíčkem a vsunout ho jeden až dva centimetry hluboko. V konečníku naměříte přibližně o 0,5 stupně vyšší teplotu než v podpaží, proto tuto hodnotu od naměřené teploty odečtěte.

Podávání léčiv miminku

Při vysoké teplotě u kojenců do 3 měsíců věku můžeme podat na její snížení buďto čípky nebo sirup na bázi paracetamolu. Pečlivě prostudujte příbalový leták a dávku upravte dle váhy miminka. Dětem mladším než jeden měsíc raději nepodávejte léky bez alespoň telefonické konzultace s lékařem.

Metoda ochlazování

Horečku lze snížit i jinak než aplikováním léčiv. Někdo nedá dopustit na ponožky s tvarohem, někdo sáhne po studeném obkladu například za pomoci prostěradla. Tato metoda je však pro nejmenší miminka naprosto nevhodná. Tělíčko dítěte by mohlo po prudkém snížení teploty utrpět šok. Nejvhodnější způsob je pomalé ochlazování, při němž novorozence vložíte do koupací vaničky s vodou, jejíž teplota má 37 °C, a studenější vodu přiléváte postupně. Nenechávejte ho ve vlažné vodě déle než pár minut.

V případě jakékoliv nejistoty vyhledejte lékaře

Organismus novorozence je velmi citlivý, a tak by maminky měly být obezřetné. Proto raději vždy zajděte k lékaři, jakmile nastanou tyto situace:

  • Naměříte teplotu 38 °C a vyšší
  • Zvýšená teplota neodezní do tří dnů
  • Miminko vykazuje i jiné známky nemoci
  • Nabádá Vás k tomu intuice

Febrilní křeče u novorozenců

U novorozenců a dětí do šesti měsíců věku je při velmi rychlém zvýšení teploty poměrně vysoká možnost nástupu takzvaných febrilních křečí. Jedná se o rychlé svalové záškuby celého těla. Není to pěkný pohled, ale v případě febrilních křečí je důležité zachovat klid a zavolat záchranou službu. Dítě je třeba umístit na místo, kde nehrozí pád a uvést ho do stabilizované polohy, aby se zabránilo případnému vdechnutí zvratků. Změřte čas, po který křeče trvají, a vyčkejte příjezdu lékařů. Febrilní křeče se velmi podobají epileptickému záchvatu, a proto je nutné lékařské vyšetření.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!