Blinkání novorozence

Zdraví

Přidal zuzka, dne 14. 12. 2018 ,  0x

Blinkání novorozence

Občasné ublinknutí malého množství mléka bývá u malých miminek běžné. Problém nastává v případech, kdy dítě blinká pravidelně po každém kojení či se jedná o větší zvracení a miminko málo přibírá na váze.

Příčiny blinkání novorozence

Jednou z hlavních příčin ublinkávání miminka může být vzduch spolykaný během kojení nebo při pití z lahve, pročež vzduchové bubliny nahromaděné v žaludku miminko v bříšku tlačí. Dále je možné, že delší dobu nekojené miminko bude následovně u pití mléka hodně hltat a nejenže spolyká víc vzduchu, ale kvůli pocitu velkého hladu ho vypije větší množství a přejí se. Kojení ve vodorovné poloze dítěti znesnadňuje udržet obsah mléka v žaludku a také nevhodná manipulace, jako je rychlé zvedání a pokládání miminka, se může na ublinkávání podílet. U nastydlého dítěte může být jednou z příčin zvracení kašel a rýma, proto je potřeba před každým kojením obsah nosu odsávat.



Gastroezofageální reflux

Novorozenci a malá miminka mohou mít ještě ne zcela správně pracující sval mezi jícnem a žaludkem, který uzavírá dolní část jícnu po každém spolknutém soustu. Následně u nich dochází ke zpětnému stoupání potravy do jícnu. Stává-li se to často, žaludeční šťávy jícen dráždí a miminko je pak hodně plačtivé. Gastroezofageálním refluxem trpí i někteří dospělí a takzvaně je pálí žáha v důsledku nevhodného stravování nebo fyzické aktivity krátce po jídle. U většiny novorozenců ublinkávání do třetího měsíce věku vymizí. Je-li zvracení časté a urputné, je třeba navštívit lékaře, který miminko vyšetří pomocí rentgenu nebo endoskopu.

Jak předcházet blinkání miminka

Existují určitá opatření, kterými lze ublinkávání předcházet či ho alespoň zmírnit. Důležitá je správná technika kojení a kojení ve vyvýšené poloze, kdy má miminko hlavu výše než bříško. Miminko dávejte odříhnout po nakojení i během něj. Manipulujte s ním opatrně a po nakrmení ho nechejte deset minut ve vzpřímené poloze. Ve zcela vodorovné poloze by miminko sužované blinkáním nemělo ani spát, proto postýlku nebo matraci z jedné strany trochu vypodložte. Dříve k tomuto výborně posloužily dvě konzervy s lunchmeatem nacházející se v každé domácnosti. Pro lepší udržení potravy v žaludku se doporučuje dávat dítě spát na pravý bok. Půl hodinku po jídle by mělo miminko ležet v klidu a na bříško novorozence pokládejte nejdříve hodinu po nakrmení. Nepomáhá-li nic z výše uvedeného, můžete zkusit zahustit mléko podáváním pár lžiček rýžového odvaru před každým kojením.



Antirefluxová umělá výživa

U nekojených dětí potýkajících se s blinkáním může být řešením podávání speciální výživy, která je obohacena o vlákninu ze svatojánského chleba či rýžový škrob, a proto je hutnější. Tato výživa je označena symbolem AR. V dnešní době seženete antirefluxové mléko na trhu od více výrobců.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!