Lehké školní batohy jsou vhodné nejen pro prvňáčky

Výchova

Přidal stil, dne 21. 05. 2020 ,  0x

Lehké školní batohy jsou vhodné nejen pro prvňáčky

Školní batoh nosí dítě nebo student každý školní den, 10 měsíců v roce. Díky tomu není vhodné sledovat pouze na design, kvalitu provedení a cenu. Důležitým aspekt je i ten zdravotní, tzn. zda batoh chybně nebo nadměrně nezatěžuje záda dítěte.

Jak správně vybírat školní batoh?

V první řadě zapomeňme na školní aktovku. Batohy jsou (to ocení zejména děti) modernější, ale také praktičtější s delší životností (obvykle lze použít napříč 2 i vícero generacemi). Na druhou stranu, dnešní moderní aktovky se designově od batohů de facto neliší.

Na co se při výběru zaměřit?

Kromě ceny jsme pro vás shrnuli hlavní aspekty, které by měl školní batoh nebo aktovka splňovat.

  • uzpůsobení anatomickému tvaru páteře (zdravotní důvod),
  • hmotnost batohu, čím nižší, tím lepší (zdravotní důvod),
  • bezpečnostní prvky (bezpečnostní důvod), které lze popř. dodat externě individuálními samolepkami atp.,
  • dostatečné množství kapes, přihrádek a zásobníků (praktický důvod),
  • značka a kvalita provedení (ekonomické důvody).

Kategorie školních batohů

Dítě prochází nejen fyzickým, ale i duševním vývojem. Na jedné straně je tedy dobré brát v úvahu zdravotní nezávadnost a na straně druhé i design a modernost batohu. U každé věkové kategorie je vhodné brát zřetel především na typické parametry, které jsme pro přehlednost u každé z kategorií uvedli.

Pro prvňáka

Školní batohy pro prvňáčky by v ideálním případě měli vážit max. 1 kg. Dle doporučení Státního zdravotního ústavu by váha pro první stupeň neměla překročit 1200 gramů. Z ekonomického i logického hlediska je dobré, když dítě používá batoh do 3., někdy dokonce i do páté třídy. Třetí třída ovšem bývá zlomová a je vhodné pořídit batoh již nový. Zde záleží zejména na konkrétním dítěte, zda již vyberete z nabídky pro druhý stupeň nebo prozatím pořídíte nějaký menší a lehčí, který ocení dítě zejména z moderních designů.

Pro druhý stupeň

Zde by váha dle státního orgánu měla činit nejvíce 1,4 kg. Batohy pro druhý stupeň by měli mít dostatečnou nosnost a neinfantilní design.

Pro studenty na SŠ a VŠ...

...a nejen pro ty. Studentský batoh si obvykle vybere každý student sám. Mnohé z nich jsou vhodné i jako batoh na výlety, nejen pro děti. V tomto případě jsou již požadavky velmi individuální. Pokud ovšem bude batoh určený i pro přenos počítače nebo tabletu, doporučujeme se ujistit, že disponuje vypolstrovanou kapsou pro tento účel.

Praktické rady na závěr

Dobrý školní batoh by kromě věcí zmíněných výše měl především dobře padnout. Na druhou stranu, při nákupu přes internet máte z pravidla lepší poměr cena / kvalita. Každý český eshop je ze zákona povinen vrátit plnou částku včetně poštovného po vrácení zboží (bez známek užívání) do 14 dnů. Pokud batoh nebude sedět anebo se dítěti nebude líbit design, nebojte se batoh vrátit nebo vyměnit za jiný.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!