Oheň na kůži novorozence
Přidal zuzka, dne 8. 02. 2020 , 0x
Miminko se může narodit s různě velkou růžovou či rudou skvrnou na obličeji nebo jinde na těle. Nejspíš se jedná o takzvaný oheň. V dřívějších časech měli novorozenci smůlu a tuto nepříliš pěknou ozdobu si na kůži nesli po celý život. Zdravotně je to nijak neomezovalo, ze společenského hlediska už to bylo horší, protože jinakost má vždy své odpůrce.
Co je to oheň na kůži?
Oheň je vrozená kožní vada, která svůj název získala díky svému nachovému zabarvení. Často se jí také říká „skvrna portského vína“. Může připomínat popáleninu, ale sama o sobě nebolí. Jde především o kosmetickou vadu různé intenzity zabarvení a velikosti. Skvrna je tvořena větším množstvím rozšířených kožních cév a sama od sebe bohužel nikdy nezmizí. Naopak s přibývajícím věkem má tendenci tmavnout (může i zfialovět) a v období tělesného růstu se zvětšuje.
Čtěte také: Potničky u novorozenců
Společenské stigma
Mnoho jedinců s touto kožní vadou okusilo, především v době pubertálního vývoje, výsměch či odpor ze stran vrstevníků. Slečny měly tu výhodu, že se mohly snažit maskovat skvrnu pomocí makeupů a korektorů s alespoň nějakým výsledkem. Někteří lidé se rozhodli překrýt nebo vylepšit skvrnu pomocí tetování, jiní z ní udělali přednost, a tak dnes můžeme spatřit takto „postižené“ modelky na krásných uměleckých fotografiích.
Jak vypadá oheň na kůži miminka?
Oheň na kůži není běžný, ale ani úplně vzácný. Miminko se s ním již narodí. Tyto načervenalé skvrny se mohou vyskytovat na různých partiích těla, ale nejčastěji je najdeme na krku a v obličeji. Skvrna může být malá nebo sahat do velké části obličeje. Může zasahovat i do rtů, úst a také do očí, což bývá problematičtější při jejím odstraňování. Narodí-li se Vám miminko s touto kožní anomálií, je to sice nepříliš šťastné, avšak nezoufejte, možnost léčby a výrazného zlepšení existuje.
Možnost léčby ohně u novorozence
Jedinou opravdu funkční možností jak odstranit nebo alespoň zesvětlit oheň, je ošetřování pomocí speciálního laseru. Jednou to většinou nestačí. U tmavě zbarvených ohňů je potřeba laser podstoupit až pětkrát. Protože s narůstajícím věkem má oheň na kůži tendenci tmavnout, je radno podstoupit laserovou léčbu co nejdříve. Ideálně do půl roku věku dítěte. Laser může na pokožce lehce štípat, a tak se malým dětem podává lokální anestetikum a novorozenci jsou ošetřováni v analgosedaci.
Přečtěte si: Jak na opruzeniny u novorozenců?
Jak pečovat o kůži po ošetření
Červené krevní barvivo zvané hemoglobin pohltí laserové paprsky v postižené tkáni, a tím dojde k zatavení rozšířených cév a jejich následnému vstřebání do organismu. Pokožka může reagovat vyražením malých puchýřků, které se za pár dní zhojí samy. Kůže by neměla být po ošetření namáčena a není vhodné ji vystavovat slunečnímu záření. Proto by ošetřování laserem mělo probíhat spíše v zimních měsících.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.