Jak na opruzeniny u miminek
Přidal zuzka, dne 18. 04. 2018 , 0x
O své dítě se každý rodič stará jak nejlépe dovede. Hlídá, aby bylo v zimě dobře oblečené a v létě, aby se nepřehřálo a zbytečně nepotilo. Kontroluje co jí, jaké má strava složení a přepočítává množství cukrů na gramy. Maže pouze přírodní kosmetikou a plenky mění dle potřeby. Avšak i takto starostlivá maminka se může potkat s opruzeninami u svého miminka.
Opruzeniny se udělají, když pokožka nemůže dlouho dýchat. Je vlhká, potřísněná stolicí nebo močí a dojde k zapaření oblasti. Nejčastěji se jedná o kůži v podkolení jamce, mezi půlkami zadečku, na nožkách blízko genitálií a vůbec celá oblast co je skrytá pod vrstvou plenky. Přebalování by tedy mělo být co nejvíce pravidelné. Nečekejte, až bude plena úplně plná a dítě ji bude „tahat“ za sebou. Ideální interval jsou cca 3 hodiny neboli 7x denně.
Jak se správně přebaluje?
Čtěte také: Oheň na kůži u novorozenců - Co dělat?
Metod na umytí zadečku je několik. Někdo preferuje vlhčené ubrousky, kterých je dnes na trhu velké množství, jiný zase nedá dopustit na obyčejnou vodu.
Dítě rozbalte a důkladně očistěte od stolice. Omyjte všechny kožní záhyby, třísla, zadeček. Nezapomeňte na to, že holčičky jsou citlivé na infekci a nemoc močových cest, proto utíráme vždy od poševního vchodu pryč. Kluci zase trpí na kůži pod penisem a šourkem, kde je zvlášť citlivá. Rodiče na tyto plochy často zapomínají, ale je důležité, je také důkladně ošetřit.
Miminko nechte chvíli nahaté. Předejdete tak tvorbě opruzenin a plísní, protože pokožka se tzv. „nadechne“ a tělíčko se protáhne. Vaše dítě bude také spokojené. Bude si moci volně zakopat nožičkami, vyzkoušet přetočení na bříšku či zvedání hlavičky bez toho, aby jej něco omezovalo. Pozor však na nehody. Miminka totiž rády využívají těchto nahých chvilek a pustí to jen tak do prostoru. Pomoci si můžete jednorázovými podložkami, na které je umístíte nebo jej jednoduše přebalujte tam, kde lze vše lehce setřít. Každá maminka ví, že přebalovací pult stačí na první dva tři měsíce, pak už se tato činnost vykonává kdekoliv. A každý fyzioterapeut by vám řekl, ať co nejvíce využíváte zem k různým úkonům a hrám s vaším potomkem. Je rovná, pevná a není kam spadnout.
Po očištění a lehkém provětrání pokožky můžete kůži kolem genitálií a zadečku lehce potřít mastí proti opruzeninám. Není však potřeba to dělat pokaždé. Stačí jednou, dvakrát denně, nebo když už uvidíte lehké zarudnutí kůže.
Opruzeniny řešte ihned
Každé zarudnutí a jiné zbarvení kůže či jiné ukazatele na problém řešte ihned a neignorujte jej. Obyčejná opruzenina, kterou lze vyřešit mastí a důkladným větráním, může přerůst až do bolestivých vřídků a bílých pupínků, plísně. A to přetřením obyčejným krémem nespravíte.
Jakékoliv změny, které se vám nebudou líbit, řešte s lékařem. Plísně jsou často typu Candida a doktor vám na ně předepíše antimykotickou mast. Občas postačí jen genciánová voda.
Jestliže se vašemu miminku opruzeniny neustále vrací, vyměňte značku plen a kosmetiky, kterou používáte. Dbejte na správné oblečení. Jak již bylo řečeno, pot je jedním z faktorů vzniku kožního onemocnění.
Především se obrňte trpělivostí. Opruzeniny svědí a dítě tak může být neklidné. Hůře spí, častěji pláčou a mnohdy ani nemají chuť k jídlu. A není se co divit. Ani dospělému není do chuti, když není ve své kůži.
Kožní problémy trápí nejen miminka
Pamatujte, že opruzeniny, vřídky a mokvající rány nejsou pouze záležitostí malých miminek, ale všech dětí co nosí pleny. Dbejte tedy na důkladné přebalování i u starších potomků. A neopomeňte i dobu, kdy se dítě plen zbavuje a přechází na nočník. Časté nehody s počůráním a únikem stolice jsou také ideální k zadělání na potíž. Proto dítě nejen převlečte, ale i očistěte. A to nejen pro dobrý pocit čistoty.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.