Jak poznat předčasný porod?

Těhotenství a porod

Přidal zuzka, dne 2. 07. 2020 ,  0x

Jak poznat předčasný porod?

Těhotenství je opravdu požehnaný stav. V dnešní době, kdy stoupá míra neplodnosti a zvyšuje se počet těhotenství, započatá díky péči doktorů, jde opravdu o zázrak. Člověk by si řekl, že přijít do jiného stavu, je přece ta nejpřirozenější věc, co člověk může dělat, stejně jako dýchání, vylučování, menstruace, ejakulace aj. Prostě už od mala nás učí, že když se dva mají rádi, tak se jim pak narodí dítě. Je to tak i v každé pohádce. Dobro zvítězí nad zlem, na konci je vždy svatba a nakonec miminko v kolébce. Jednoduše nám to podsouvají jak na stříbrném podnosu a my to přijímáme za své a bereme jako měřítko všeho normálního a běžného. Avšak realita je jiná.

Mnoho párů se potýká s problémy. Nejen na poli přivést ženu do jiného stavu, ale i odnosit zdravé miminko zdárně do konce. Není výjimkou potrat v druhém trimestru či nucené ukončení těhotenství z důvodu špatného vývoje plodu neslučitelného se životem. Mnoho žen tak přišlo o dítě, je jich plný internet, existují i spolky, které je sdružují a pomáhají se vyrovnat se ztrátou. Některé tyto situace jsou dané už od začátku, jiné přijdou zcela náhle a nečekaně.

V polovině těhotenství přijde šokTak tomu může být i v zcela fyziologicky dobrém gravidním stavu. Od početí je vše v naprostém pořádku, plod se vyvíjí, maminka kyne jak má a každá kontrola u doktora dopadne kladně. Ale ejhle na tzv. velkém ultrazvuku, který bývá po 20. týdnu gravidity, se dozvíte zhoršené výsledky prohlídky. Zdravotní postižení nebo třeba přijdou i na hrozící předčasný porod.

Těhotenství trvá 40. týdnů, plus mínus dva týdny. V té době se mluví o donošeném plodu a porodu v termínu. Avšak pokud se miminko narodí před 38. týdnem, jedná se o předčasný porod. A s tím se vážou jisté obavy a komplikace. Miminko jednoduše není ještě plně vyvinuté. Plíce dozrávají jako jedny z posledních orgánů, takže je často potřeba jim pomoci s dýcháním. Nemají správnou termoregulaci těla, bývají zasažené těžkou žloutenkou, hrozí srdeční komplikace a postižení vývoje mozku. Někdy jde o opravdu nenapravitelné škody na těle i na duši, jak se říká. Jindy jsou miminka naprosto zdravá, i přesto že první týdny života stráví v inkubátoru. Každé dítě je jedinečné.

Předčasně porodit může každá

Předčasný porod hrozí každé ženě. Každá nastávající maminka se může přidat k této skupině. A to platí jak o prvorodičkách, tak i o zkušených matkách. Je však třeba říci, že při po předčasném porodu jsou následující těhotenství s velkou pečlivostí sledována a hlídána.

Spousta žen netuší, jak takový porod před termínem poznat. Je potřeba sledovat určité příznaky a v případě podezření, neváhat, a okamžitě navštívit lékaře. Radši jet dvakrát zbytečně než jednou pozdě. Nebojte se toho a nechte se vždy zkontrolovat.

Příznaky předčasného porodu jsou velmi podobné klasickému rozběhu porození miminka. Menstruační bolest opakující se v častých intervalech, zádové bolesti, tlak v pánvi, silnější výtok, slabé krvácení, častá návštěva toalety na malé straně, odchod hlenové zátky, kontrakce v děloze anebo dokonce prasknutí plodové vody.

Čtěte také: Jak přirozeně vyvolat porod?

Pokud něco z toho nastane, nechte se prohlédnout. Jestli lékaři zjistí, že se váš čípek zkracuje a děložní hrdlo otevírá, diagnóza předčasného porodu bude potvrzená.

Každý případ je posuzován individuálně. V některých případech jde porod tzv. zastavit a oddálit. Klidně i o několik týdnů. Jindy se jde na věc. Ale dnešní poporodní péče je na vysoké úrovni. A děti mají daleko větší šance a možnosti na přežití.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!