Jak často koupat novorozence

Miminka

Přidal zuzka, dne 26. 08. 2020 ,  0x

Jak často koupat novorozence

Většina novorozenců má koupání v oblibě. Pobyt ve vodě jim totiž připomíná prostředí, ve kterém se nacházelo v děloze a cítilo se v bezpečí. Je ale miminko vhodné koupat příliš často?

Novorozenecká pokožka

Kůže nejmenších miminek je velmi jemná a citlivá. Neměla by přicházet do kontaktu s přímým slunečním svitem. Oblečení novorozenců musí být čisté a prané ve vhodném pracím prostředku, aby se zamezilo vzniku různých vyrážek a ekzémů. Obzvláště citlivá je pokožka v místech, kde přichází do kontaktu s plenkou. Tuto část je potřeba omývat každodenně a v případě vzniku opruzenin i víckrát za den. Miminka se téměř nepotí, proto není nutné je koupat každý den celé. Dokonce to může být i na škodu, jelikož se kůže častým mytím vysušuje.



Koupání obden postačí

Nakládat se každý den do vany není doporučováno ani dospělým jedincům. Ke každodenní očistě je lépe volit sprchu. Koupat novorozence ve vaničce stačí jednou za dva či tři dny a zadeček a genitálie oplachovat každý den pod tekoucí vodou nebo je otírat vlhkou žínkou. Případné ekzémy se častým koupáním mají tendenci zhoršovat.

Jak koupat novorozence

K umývání miminka můžete použít vaničku s lehátkem, koupací kyblík nebo ho lze umýt i v umyvadle. Voda by měla mít příjemných 37 – 38 stupňů. Osušku, krém na namazání a oblečení si připravte předem. Místnost, ve které koupete, by měla být vyhřátá a bez průvanu, aby dítě neprochladlo. Před koupáním mu otřete zadeček například vlhčeným ubrouskem. Do lázně můžete přidat trochu dětského gelu na mytí, ale bohatě postačí jen voda. Miminko pozvolna položte do vody a rukou mu podpírejte hlavičku. Rukou nebo žínkou mu nejprve namočte hlavu a potom opatrně opláchněte obličej. Dobře omyjte oblast za ušima a na krku. Poté omyjte záhyby na pažích a stehnech a nakonec genitál a zadeček. Snažte se, aby koupání proběhlo co nejrychleji a pak miminko zabalte do měkké osušky. Osušte ho lehkým přikládáním osušky, takto citlivou pokožku není záhodno o látku třít. Namažte novorozence dětským olejíčkem nebo krémem a co nejrychleji ho oblečte.



Dbejte zvýšené opatrnosti

Nádobu na koupání mějte na místě, kde nehrozí její shození či převrhnutí, nejlépe tedy přímo na zemi. Od miminka ve vodě nikdy neodcházejte! Stačí vteřina a průšvih je na světě. Při vyndavání novorozence z vaničky ho držte tak, abyste ho palcem jedné dlaně přidržovali za stehno. Namočené miminko je velmi kluzké.

Kdy koupat miminko

Nejvhodnější doba na koupání je večer. Teplá voda miminko uklidní a bude se mu lépe usínat. Tím jak poroste, si časem zafixuje večerní koupání jako takový rituál, po němž bude následovat krmení a spánek. Dítě samozřejmě můžete vykoupat i v jakoukoliv jinou denní dobu. Pokud mimčo usne dřív než je obvyklé, netřeba ho kvůli tomu budit. A pláče-li Vaše miminko u koupání, je lepší ho umývat třeba ráno.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!