Kdy můžu s novorozencem ven?

Výchova

Přidal zuzka, dne 13. 01. 2020 ,  0x

Kdy můžu s novorozencem ven?

Možná si jako prvorodička děláte obavy ohledně venkovních vycházek s novorozencem, což je v pořádku. Novorozenecké tělíčko má omezenou schopnost termoregulace, a tak je pobyt venku vhodný jen v některých případech. Kdy je možné vyjet s kočárem na první procházku?

Co bylo dřív, dnes už neplatí

Za dob našich babiček a někde ještě možná i maminek se tradovalo, že by novorozenec ani jeho matka neměli opouštět byt celý měsíc a půl od příjezdu z porodnice. Dnes je jiná doba a upírat jim oběma pobyt na čerstvém vzduchu po tak dlouhou dobu je nesmysl, ovšem jen za předpokladu dobrého zdravotního stavu miminka.

První vycházka s novorozencem

Po propuštění z porodnice se můžete s miminkem vydat na kratší procházku, je-li na to vhodné počasí a dítě i Vy se cítíte dobře. Procházka by neměla být dlouhá, půlhodinka stačí. Novorozenec by měl být nakrmený a přebalený těsně před odchodem z domu, abyste tyto akce nemusela provádět venku. Uděláte nejlépe, když vyrazíte do parku nebo někam k lesu, kde není mnoho smogu. Do konce šestinedělí se určitě vyhýbejte místům s vysokou koncentrací lidí, jako je třeba MHD.

S miminkem ven za vhodných podmínek

Novorozenec čili dítě do jednoho měsíce věku, by neměl být vystavován teplotám vyšším než 30 °C a nižším než -5 °C. Už i tyto teploty jsou pro tak malé děťátko extrémní, takže by jim nemělo čelit příliš dlouhou dobu. Za deštivého a větrného počasí raději zůstaňte doma. Průvan je pro takto malé miminko nebezpečný a rozhodně mu nesmí nafoukat do oušek. Na jaře a v létě dávejte pozor na sluneční paprsky, chraňte dítě před přímým svitem a mažte ho krémem s vysokým UV filtrem. Novorozenec nemá dovyvinutý systém potních žláz – neumí se pořádně potit, a tudíž se jeho tělo nedokáže samo dostatečně ochlazovat. V horkých letních dnech s ním pobývejte ve stínu a dbejte na vyšší příjem tekutin Váš i miminka (častější kojení). Máte-li doma puštěnou klimatizaci, je nanejvýš vhodné, aby teplotní rozdíl mezi teplotou vnitřní a teplotou venkovní nebyl větší jak 5 stupňů.Novorozence je třeba vhodně obléct

Dávejte svému miminku o jednu vrstvu oblečení víc, než potřebujete sama. Mnoho maminek má tendenci své dítě oblékat příliš. Objevíte-li na jeho těle potničky, je to jasný signál toho, že je mu horko. Bude-li mu moc teplo či naopak chladno, ozve se pláčem. V zimě dbejte na to, aby hlavně ruce, nohy a hlava byly opravdu v teple. Skrz pokožku na hlavě uniká teplo nejvíce, proto miminku dávejte čepičku vždy, když jdete ven, kromě opravdu teplých dní. I kočárek, v němž budete miminko vozit, by měl být dobře vybavený proti zimě, horku a dešti (teplý fusak, pláštěnka, větrací síťka v zadní části korby, barva kočárku – čím tmavší, tím víc se na slunci zahřívá).

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!