Šelest na srdci u novorozenců

Zdraví

Přidal zuzka, dne 10. 04. 2020 ,  0x

Šelest na srdci u novorozenců

Šelest na srdci miminka může značit vážný problém. Namodralá kůže, rty a prsty s modravým nádechem jsou častými doprovodnými příznaky. Šelest také nemusí vykazovat příznaky žádné, a tak s ním lidé v dobách, kdy nebyli tak dokonalé vyšetřovací postupy, spokojeně žili do pozdního věku, nevědomi si jakékoliv srdeční anomálie.

Co je šelest na srdci

Jedná se o zvuk podobný foukání, který se ozývá ze srdce při čerpání krve. Může mít různou intenzitu, od těch téměř neslyšitelných, až po zvuk, který lze slyšet i bez použití fonendoskopu. Šelest na srdci u novorozence může a nemusí být projevem nebezpečné srdeční vady. Srdce se skládá z pravé a levé komory a pravé a levé síně. Komory a síně jsou prepažené chlopněmi a v místě, kde komory ústí do cév, jsou také. Zabraňují zpětnému toku krve. Pokud nepracují správně, vzniká šelest. Na šelestu se mohou podílet i zúžené cévy ústící do srdce.



Vaše miminko má šelest, co dál?

Někdy šelest mohou u novorence lékaři odhalit již v porodnici. Někdy ho objeví pediatr na pravidelné kontrole. Netřeba hned panikařit. U novorozenců, a zvlášť u těch s nižší porodní váhou, se srdce ještě dovyvíjí, a tak se šelest může do určité doby vytratit sám od sebe. Dětský lékař dítěti vypíše žádanku na vyšetření u kardiologa. Kardiolog je specialista se zaměřením na srdce. Nejprve se Vás zeptá na zdravotní stav miminka. Bude ho zajímat, jestli se zadýchává či dokonce nemodrá (cyanóza). Potom přejde k vyšetření srdce pomocí přístrojů. Kardiolog si miminko poslechne fonendoskopem a uslyší-li šelest, odhadne z kterého místa na srdíčku se ozývá. Potom ho vyšetří pomocí ultrazvuku a natočí EKG. Dále pohmatem zkontroluje tep na končetinách a osahá bříško, aby zjistil, zda nejsou zvětšeny játra a slezina.

Srdeční vady u novorozenců

Srdeční vady se dělí na vrozené a získané. S vrozenou se miminko již narodí, anomálie vzniká během prvního trimestru těhotenství. Po narození se tyto vady projevují modráním kůže, nechutí k jídlu, zadýcháváním se a časté jsou i přidružené plicní infekce. Vrozené srdeční vady mohou být zapříčiněny genetickými predispozicemi, toxickými látkami (např. kouření a pití alkoholu) a infekcemi majícími vliv na plod v prenatálním stádiu. Získané se častěji týkají až starších jedinců. U mnoha srdečních onemocnění zůstává jejich příčina nejasná.

Příklady vrozených srdečních vad

Patent ductus arteriosus

Botallova tepenná dučej je céva spojující plicnici s aortou, která se běžně do 24 hodin od porodu uzavírá. Nestane-li se tak, krev prochází plícemi, a je zabráněno správnému oběhu okysličené krve. Dále hovoříme o otevřené tepenné dučeji.

Koarktace aorty

Tato vrozená srdeční vada se objevuje častěji u chlapců. Aorta je zůžená, a v důsledku toho dochází ke zhoršenému zásobování dolní poloviny těla kyslíkem.

Biskupidální aortální chlopeň

Jedná se o vrozenou srdeční vadu. Mezi levou komorou a aortou se má nacházet trojcípá chlopeň. Jenomže u této srdeční vady se na jejím místě nalézá chlopeň dvoucípá. Pokud pracuje správně a srdce je jinak v pořádku, miminko bude mít režim bez omezení a čekají ho pouze pravidelné celoživotní kontroly. Jedná se o nejčastější vrozenou srdeční vadu a vyskytuje se přibližně u dvou procent populace.

Šelest na srdci a jeho léčba

Ve skutečnosti je šelest pouze doprovodným projevem některé patologické srdeční vady, takže se léčí jeho příčina. Záleží na daném onemocnění. Některé mírné vrozené srdeční vady není potřeba léčit, u jiných je potřeba podávat léky a ty život vážně ohrožující se řeší chirurgickým zákrokem. Nicméně i u méně vážných vrozených srdečních vad je nutné celoživotní a pravidelné sledování kardiologem, s narůstajícím věkem je totiž možný vznik zdravotních komplikací.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!