Potničky u novorozence
Přidal zuzka, dne 1. 04. 2020 , 0x
Potničky na pokožce miminka jsou nepříliš závažným kožním problémem. Někdy mohou lehce svědit, ale především se jedná o kosmetickou vadu. Vznikají při přehřátí dítěte nebo při jeho vystavení teplému a vlhkému klimatu. Kde se objevují a jak jim předcházet?
Jak vypadají potničky
Když se na pokožce objeví pár milimetrů malé, průhledné či zarudlé puchýřky naplněné tekutinou, jedná se pravděpodobně o potničky. Kůže v místě výskytu potniček může být také lehce načervenalá. Po nějaké době puchýřky prasknou, zaschnou a kůže se začne jemně loupat. Není to bolestivé, ale postižené místo může svědit. Záleží hlavně na tom, jak moc se kůže stihla zapařit.
Přečtěte si: Jak vypadají opruzeniny?
Proč mají potničky novorozenci?
Potničky se mohou objevit i na kůži (často v místech kožních záhybů) dospělého jedince či starších dětí. Vzniknou v místech, kde se kůže zpotí a zapaří. Starší děti a dospělí vystavení horku, mohou většinou snadno situaci změnit, a tak potničky vznikají častěji u malých kojenců, kteří si nedokáží sundat oblečení nebo říct, že jim je příliš teplo. Miminka také mají citlivou jemnou pokožku, která je náchylná ke vzniku různých vyrážek či opruzenin. U novorozenců a malých kojenců je činnost potních žláz snížena, jenže činnost mazových žláz je naopak vyšší. Miminko se nedokáže potit tak jako dospělý jedinec, většinou se mu pot místo na kůži objeví pod kůží ve formě potniček. Schopnost termoregulace tělíček novorozenců není plně funkční, proto může rychle dojít k zahřátí organismu například tehdy, kdy je příliš oblečeme, a pokožka pak zareaguje právě vyražením potniček.
Místa, na kterých se objevují
Miminku se mohou, je-li vystaveno vyšší teplotě, potničky objevit prakticky kdekoli na těle, včetně obličeje. Často vzniknou v místech pod oblečením, kde kůže málo dýchá, takže například na zádíčkách, když dítě sedí delší dobu v autosedačce ve vyhřátém autě. Objevit se mohou také na temeni hlavy pod vlásky, na hrudníku, tříslech či na zadečku.
Jak se dá potničkám u miminka předejít
Za vznikem potniček často stojí přílišné oblékání novorozence. Pláče-li dítě, ujistěte se zda to nemůže být z důvodu toho, že je mu příliš horko. Teplota v pokoji, kde se miminko nachází, by měla být přiměřená, bez velkých výkyvů a místnost, ve které mimčo spí, dobře větraná. Když miminko usne, teplota jeho těla stoupne, a tak hlavně na noc byste to s oblečením neměli přehánět. Není radno používat ani igelitové či jinak neprodyšné chrániče matrací. Body a dupačky pro novorozence volte raději bavlněné. Miminko často přebalujte a je-li oblast pod plenkou zarudlá, kůži omyjte čistou vodou a dobře ji osušte.
Jak potničky ošetřovat
Výborný způsob jak zmírnit možné lehké svědění postiženého místa, je jeho oplachování roztokem z heřmánku či Měsíčku lékařského a následně provést zásyp dětským pudrem. Pokožku v místě vyrážky pokud možno nezakrývejte oblečením, aby mohla lépe dýchat a došlo k rychlému zhojení. Dbejte zvýšené hygieny, aby se do praskajících puchýřků nedostala infekce, jinak však není potřeba postižené místo něčím mazat, pokožka se zvládne zhojit sama.
Čtěte také: Jak vypadá oheň na kůži u novorozenců?
Potničky lze zaměnit s jiným kožním problémem
Nejste-li si jisti, zda to, co se objevilo na kůži Vašeho miminka jsou jen potničky, zajděte s ním k lékaři. I tak se nemusí jednat o nic vážného. Snadno je můžete zaměnit s novorozeneckým akné, které většinou samo vymizí po šestinedělí, či seboreou. Seboreická dermatitida – tak zní odborný název, může ve svém počátku potničky připomínat. Postupně se však mění ve větší nažloutlé stroupky a na rozdíl od potniček, které mizí do dvou dnů, má tendenci se zhoršovat a rozrůstat. U miminek do 3 měsíců se seborea objevuje poměrně často a to nejvíce na hlavičce ve vláscích či v obočí, zkrátka na místech, kde se vyskytuje více mazových žláz.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.