Jak a od kdy vidí novorozenec?

Zdraví

Přidal zuzka, dne 22. 06. 2020 ,  0x

Jak a od kdy vidí novorozenec?

I když se oči novorozenců vyvinuly již v děloze matky, je vidno, že čerstvě narozené děti toho ještě moc nevidí. Zrakové funkce nejsou vrozené, vyvíjí se postupně. Stejně jako si časem nohy budou potřebovat osvojit chůzi, musí se miminka své oči naučit správně používat. Novorozenec bude v prvních týdnech hledět spíše jakoby kamsi za Vás než přímo na Vás. Co a kdy je tedy miminko schopno vidět?

Zrak novorozence pár dní po porodu

Novorozenci po příchodu na svět a přibližně do stáří čtyř týdnů vidí černobíle a rozmazaně. Lépe zaostřit na obličeje rodičů a předměty v jeho okolí dokáže pouze do vzdálenosti okolo třiceti centimetrů a v úhlu 40-60 stupňů. Miminku stačí, že vidí prs matky, aby mu bylo umožněno se přisát. Nejlépe vnímá černobílé předměty, zaměřuje se na ně střídavě jedním a druhým okem. Pozornost udrží jen chvilku, je to pro jeho oči zatím příliš namáhavé. Vše, co je od něj vzdáleno více než třicet centimetrů vidí jakoby v mlze. Při přechodu ze šera na denní světlo přivírá oči a takzvaně mžourá. Ostřejší světlo je mu velmi nepříjemné, proto se vyhněte fotografování dítěte pomocí blesku a za jasného dne ho nevystavujte přímému slunečnímu svitu.Co miminko vidí v jednom měsíci

Zrak už se malinko procvičil, ale miminko stále vidí černobíle a nejvíce zajímat ho budou předměty kontrastních barev a ostrých tvarů. Již vidí hračky a obličeje i ze vzdálenosti jednoho metru. Pomalu pohybující se předmět dokáže chvilku sledovat a otáčet za ním hlavu. Dobře rozpozná obličej své matky a vnímá veškeré výrazy jejího obličeje. Již ve stáří jednoho měsíce se už miminko pravděpodobně bude snažit oplatit Vám úsměv. Koordinace okohybných svalů očí stále není dokonalá, a proto dítě může občas trochu zašilhat.

Strabismus u miminekStrabismus neboli šilhání je neschopnost zaměřit objekt oběma očima zároveň. Není-li zavčas léčen může vzniknout tupozrakost, při které dochází ke ztrátě vnímání hloubky (nemožnost vnímat svět trojrozměrně). Čím dříve je šilhání u dítěte odhaleno (nemusí být zjevné a objevovat se může jen při zvýšené únavě), tím lepší je prognóza uzdravení a následný správný vývoj zrakových funkcí. Léčba je dobře účinná u dětí mladších sedmi let. Je rozdíl mezi strabismem u miminek a strabismem u větších dětí a dospělých. Zatímco u dětí do půl roku věku se ještě jedná o nácvik koordinace očí, u starších už jde o oční vadu. U novorozenců je šilhání velmi běžné a netřeba se kvůli tomu znepokojovat. U miminek starších tří měsíců by mělo šilhání spontánně vymizet. Do jejich půl roku lze akceptovat nepříliš časté a nepříliš výrazné ujíždění jednoho oka do strany.

Kdy je třeba s dítětem jít k „očaři“

U každé nemoci je nejdůležitější včasná diagnóza, aby se zabránilo jejímu zhoršení či vzniku dalších komplikací. Mnoho očních vad se může projevit nebo vzniknout již v kojeneckém věku. Každou nesrovnalost, které si u miminka všimnete konzultujte s pediatrem, který Vám v případě nejasností doporučí návštěvu u specialisty. Dojít na vyšetření k oftalmologovi byste také měli s půlročním miminkem v případě výskytu nějaké dědičné oční vady v rodině. U větších miminek by se měli rodiče mít na pozoru i v případě nadměrné světloplachosti či nezájmu o nabízené hračky. K lékaři zajděte vždy, když bude miminko nadměrně slzet, bude mít oči zarudlé či všimnete-li si nezvyklého zabarvení zornice doběla či se žlutým nádechem. Šedý a zelený zákal nemusí být záležitostí pouze starých lidí, trpět jím můžou i malá miminka. U vrozené katarakty je narušena průhlednost oční čočky a u vrozeného glaukomu je na vině zvýšený nitrooční tlak poškozující oční nervy. Ve většině případů se tyto oční vady řeší chirurgicky.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!