Jak dlouho spí novorozenec?

Miminka

Přidal zuzka, dne 3. 09. 2019 ,  0x

Jak dlouho spí novorozenec?

Stejně jako každý člověk má individuální potřebu spánku, tak i potřebná doba spaní u novorozenců se miminko od miminka trochu liší. Některá se budí po dvou hodinách, jiná až po čtyřech. Vesměs by však novorozené dítko mělo prospat přibližně 20 hodin denně a s každým přibývajícím měsícem se bude toto číslo postupně snižovat.

Vývoj spánku u novorozence



Už v děloze matky plod většinu dne prospí. Po příchodu na svět v tomto režimu pokračuje a jelikož ho již nevyživuje placenta, probouzí se když má hlad. A to se děje přibližně každé 3 hodiny V průběhu šestinedělí kojenci spí v průměru 17 hodin. Novorozeně vydrží být nepřerušeně vzhůru maximálně dvě hodiny. Do šesti týdnů věku nejsou čerstvě narozená miminka schopna rozlišit noc ode dne, a proto se probouzí i během noci a maminky tak může potrápit spánkový deficit. Od konce šestinedělí je vhodné dítě zvykat na určitý režim, aby se doba jeho spánku přes den začala zkracovat a zvyklo si spát více v noci.



Podpořte spánek miminka

Vhodným uspávacím rituálem může být například každodenní večerní teplá koupel, jemná masáž olejíčkem prováděná pravidelně ve stejnou hodinu nebo třeba delší chování miminka v náručí doprovázené zpíváním ukolébavky. V případě, že dítě prospí přes den delší dobu než v noci, stačí se snažit ho během dne více udržovat vzhůru. Začátkem třetího měsíce by vaše dítko mělo v noci spát nepřerušeně již 6 – 8 hodin a teprve po prvním roce věku se začíná spánkový rytmus dítěte podobat spánkovému rytmu dospělého jedince.

Čemu se u novorozence vyhnout

Novorozenci mají neklidný spánek. Většinu doby kterou prospí probíhá ve fázi REM, kdy se zdá nejvíce živých snů. Aby dítě pravidelně a klidně usínalo můžeme podniknout jistá opatření. Spát by mělo ve vlastní postýlce, v dobře větrané místnosti. Během noci by krmení a přebalování mělo probíhat rychle, v tichosti a za tlumeného světla. V letních měsících je důležité novorozence na noc přespříliš neoblékat a přikrývat ho tenkou peřinkou. Jinak by mohlo dojít k přehřátí organismu. Malého kojence často může trápit bolení bříška způsobené nadýmáním a znesnadňovat mu tak usínání. Proto je nanejvýš vhodné, aby se matka vyhýbala nadýmavým potravinám. Také konzumace nápojů a pokrmů obsahující kofejn není příliš doporučovaná, zvláště ve večerních hodinách.

Vnímejte potřeby svého miminka

Některá miminka bývají citlivější na hluk více než jiná. Některá neprobudí ani víření bubnů. Je tedy především na matce, aby vypozorovala potřeby svého dítěte a případně mu zajistila spaní v tiché místnosti. Novorozenci pláčou když jsou hladoví, cítí fyzické nepohodlí nebo jim chybí náruč blízkého člověka. Takhle malé miminko nenechávejte vyplakat, nepláče pro nic za nic. Když se cítí rozrušené, snadno ho právě pochováním ukonejšíte ke spánku a nemusíte se bát, že ho tím snad rozmazlíte.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!