Budit novorozence na kojení?

Strava

Přidal zuzka, dne 4. 06. 2019 ,  0x

Budit novorozence na kojení?

Mateřské mléko je pro novorozence nejlepší zdroj výživy. Jeho tvorba je ovlivněna více faktory. Jedním z nich je ten, že čím častěji a déle miminko z prsů saje, tím více mléka prsní žlázy produkují. Nabízí se tedy otázka, zda je dobré novorozence na kojení i budit. Jak kdy. V některých případech rozhodně ano.

Kojení novorozence pár dní po porodu

Miminko se narodí a tělo matky vyšle signál ke tvorbě laktace. Obvykle první dva dny po porodu prsy produkují takzvané mlezivo neboli kolostrum. Jedná se o předchůdce mateřského mléka a skládá se z bílkovin, tuků, cukrů, vitamínů a tělu prospěšných protilátek. Tím, jak miminko často saje, dochází ke stimulaci prsních žláz a třetí den po porodu se začíná tvořit mateřské mléko. Než se dítě pořádně rozpije, dochází k mírnému úbytku jeho porodní váhy.

Časté přikládání miminka podporuje laktaci

Některé ženy mají to štěstí, že se jim mléko krátce po porodu začne tvořit ve velkém množství a dítěti to nejenže stačí, ale dokonce ho nezvládá všechno vypít a matka musí přebytečné mléko odstříkávat či odsávat pomocí odsávačky. Jiným matkám se tvoří mléka málo a miminko musí být dokrmováno mlékem umělým. To ale neznamená, že je kojení u konce, a žena by to měla vzdát. Právě první tři dny od porodu jsou zásadní a čím více je dítě k prsu přikládáno, tím větší je šance na plné rozkojení. V tomto případě miminko přikládejte k prsu přes den po dvou hodinách a během noci ho postačí kojit každé tři hodiny.

Čtěte také: Jak na správné odříhnutí u novorozenců?

Záleží na porodnici

V dřívějších dobách se v porodnici děti dávaly matkám pouze na kojení, které probíhalo striktně po třech hodinách. Dnes jsou zdravá, donošená miminka u maminek a režim týkající se kojení je v každé porodnici jiný. Častěji ve větších porodnicích velkých měst se můžete setkat s tím, že po Vás bude vyžadováno kojení v intervalu 3 hodin i v noci a čas krmení a údaje o množství vypitého mléka budete muset zapisovat do tabulky. Někde bývají tolerantnější k potřebám miminka a pokud se kojení daří a dítě má normální porodní váhu, nutit Vás pokaždé ho budit nebudou. Počítejte ale s tím, že nikde nebudete propuštěni domů dřív, než miminko začne přibírat na váze.

Budit miminko na kojení v noci?

Optimální porodní váha novorozence po příchodu na svět se pohybuje v rozmezí 3000-3900 g. U větších cvalíků si s malým váhovým úbytkem, který nastává pár dní po porodu, nemusíte lámat hlavu. U dětí, jejichž váha se pohybuje okolo té spodní hranice, je třeba být na pozoru. V případě, že je novorozenec spáč a za celou noc se sám hladem neprobudí, buďte ho. Po propuštění z porodnice absolvujete vyšetření miminka pediatrem a ten Vám řekne, zda miminko řádně prospívá. Nedělá-li Vám kojení týden od porodu žádný problém, miminko je spokojené a krásně přibírá na váze, nemusíte si dvakrát za noc nastavovat budík. Kojte ho tak, jak si samo žádá.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!