Cestování s novorozencem

Miminka

Přidal zuzka, dne 9. 01. 2019 ,  0x

Cestování s novorozencem

Lámete si hlavu, jestli s novorozencem můžete někam vycestovat? Ano, můžete. Samozřejmě za určitých okolností. Vždy jde především o fyzické i psychické zdraví dítěte, ale cesta by měla také být co nejvíce pohodlná a příjemná i pro matku dítěte.

Ideální podmínky pro cestování s novorozencem

Novorozenec je miminko do jednoho měsíce věku. Do konce šestinedělí není cestování s miminkem příliš doporučované, nicméně jednorázová kratší cesta za optimálních podmínek neuškodí. Neporodíte-li doma, budete muset absolvovat minimálně cestu domů z porodnice. Po příjezdu s ním první týden (kromě občasné vycházky s kočárkem za pěkného a teplého počasí) zůstaňte doma. Pak se s ním můžete na nějakou kratší cestu vydat, ale pamatujte na to, že novorozenec musí být zdravý, během cesty se cítit příjemně a následná cílová destinace musí být dobrým zázemím pro miminko. Především je důležité dítě zbytečně nevystavovat riziku nějaké infekční nákazy. Je třeba dbát také na to, aby novorozenci nebylo během cesty moc teplo nebo naopak chladno. Miminko by nemělo být vystavováno velkému hluku a mít možnost dostat najíst, kdykoliv bude mít hlad.Lékařské vyšetření pediatrem

Co nejdříve po propuštění z porodnice musí miminko prohlédnout dětský lékař. Ideální bude, pokud si jeho první návštěvu dohodnete u Vás doma. Není-li toto možné, a bude-li tedy třeba, abyste dorazili do ordinace, pak by Vás ošetřující lékař měl vzít na řadu, prakticky hned jak tam dorazíte. Drtivá většina lékařů objednává rodiče s malými miminky do takzvané poradny, která je mimo ordinační hodiny určené pro nemocné. Avšak celkově je pobyt na místě s větší koncentrací lidí pro tak malé miminko nevhodný. Nevezme-li Vás pediatr na řadu hned, vyžádejte si možnost vyčkat v prostorách, kde budete separováni od ostatních lidí.

Cestování s miminkem v MHD

Pokud to není vyloženě nutné, vyhněte se během šestinedělí cestování městskou hromadnou dopravou. V případě, že opravdu musíte, vyberte co nejrychlejší cestu a absolvujte ji mimo dopravní špičku. Pro obyvatele Prahy je nejsnadnější způsob cestování jízda metrem. Pokud zvolíte tento typ přepravy, nezapomeňte na to, že ve vestibulech je mnohdy o dost chladněji než venku. Také tam bývá velký průvan, proto v metru kočár raději zakryjte dekou.

Cestování autem

Tento způsob přepravy je nejideálnější. Nehrozí, že by Vám ostatní spolucestující naprskali do kočárku nějaké bacily a můžete kdykoli bude potřeba zastavit a dítě nakrmit či přebalit. S novorozencem raději necestujte do zahraničí. Nejlepší doba na jízdu autem s malým miminkem je v noci, kdy je minimální provoz a velká šance, že dítě celou cestu prospí. Novorozenec musí být upoután ve vhodné autosedačce, kterou je třeba připoutat tak, aby v ní miminko sedělo čelem k sedadlu automobilu. Cestuje-li maminka s dítětem sama, je vhodnější, aby měla dítě v autosedačce na předním sedadle spolujezdce, kde na něj lépe vidí a snadno na něj dosáhne. Auto s klimatizací je pro přepravu miminka v teplém počasí velkou výhodou. Pokud klimatizaci nemáte a je potřeba otevřít okénko, ujistěte se, zda na miminko přímo nefouká. V autě by neměly volně ležet žádné předměty, které by mohli miminko zranit. V žádném případě nenechávejte nic ležet na zadním okně!

Pozor na přehřátí miminka v autě

Novorozence, ale ani větší děti nenechávejte nikdy v automobilu samotné! Hodně oken a absence proudícího vzduchu způsobí, že za chvilku je v autě hůř jak ve skleníku. Ale nejen v horkém létě se může auto na přímém slunci rychle vyhřát. V teplých dnech to není bezpečné ani ve stínu. Stále jsou lidé před tímto varováni a stále se to děje. Bohužel je to velký hazard s životy vlastních dětí.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!