Jak poznat porodní bolesti a stahy

Těhotenství a porod

Přidal zuzka, dne 12. 08. 2019 ,  0x

Jak poznat porodní bolesti a stahy

A je to tady. Blíží se konec vašeho očekávání děťátka. V kalendáři je viditelně označen termín vašeho porodu a vy netrpělivě vyhlížíte, kdy se vám rozběhne porod. Každý ví, že termín porodu, je pouze předpokládané datum. U prvorodiček to bývá často až po něm, protože tělo vším prochází poprvé. Spousta těhotných žen se ptá svých gynekologů a přátel, jak poznat, že se porod rozběhl. Zkušené matky by řekly, že to prostě pozná. To však mnoho nastávajících maminek nepotěší a taková odpověď jim nestačí.

První náznak porodu


V posledním měsíci se tělo již na celý ten proces připravuje. Mohou se častěji objevit tzv. falešné kontrakce. Odborně se nazývají Braxton-Hicksovy kontrakce, laicky poslíčci. Jde o přípravu dělohy na stahování. Nezkušené prvorodičky si je tak často pletou se skutečnými příznaky porodu. Jak je tedy odlišit a vědět, kdy vyrazit do porodnice?Jasné ukazatele blížícího se porodu

Kontrakce jsou v pravidelných intervalech a jejich intenzita se neustále stupňuje. Takže pokud vás začne bolet v podbřišku a za půl hodiny je po všem, asi jste snědli jen něco špatného. Jestliže se však bolest a křeče podobné menstruaci zintenzivňují, zbystřete.

Přečtěte si: Jak si přirozeně vyvolat porod?

Dalším ukazatelem je to, že u obyčejných poslíčků můžete nadále vykonávat všechny činnosti. Kontrakce začnou zaměstnávat vaši mysl. Musíte se zastavit, občas opřít a něčeho podržet, zaujmout jednu z úlevových poloh, a tak nějak už nedokážete zůstat v klidu.

Tělo pracuje a mysl také. V takové chvíli doporučují porodní asistentky jednoduchý trik. Pokud máte doma vanu, napusťte si do ní teplou vodu a ponořte se do ní. Měňte polohy. Jednou ležte na boku, pak si dřepněte, sedněte, hlavně nezůstat pouze ležet. To zbytečně porod prodlužuje. Jestliže nemáte vanu, stejnou službu vykoná i obyčejná teplá sprcha. Teplo vše krásně prohřeje a bolest je snesitelnější. Navíc tato technika poslíčky krásně rozežene a porod rozběhne. Nebudete mít tak pochyb o tom, co se to s vaším tělem a miminkem zrovna děje. A vězte, že ve vodě se ocitnete ještě několikrát během 1. doby porodní.

Jestli už jste se přesvědčili o pravdě, že rodíte, nepanikařte. Hlavně vše provádějte v klidu a pohodě. Ono totiž psychika je v porodu velmi důležitá. Porodní asistentky dokážou už jediným pohledem poznat, jestli bude porod náročný nebo ne. Rodička, která je „napojená“ na miminko a porodní bolesti bere jako součást procesu, se bude lépe otevírat a koncentrovat na to podstatné, než matka „hysterka“, která už na příjmu porodnice žádá léky na bolest a v podstatě ještě o nic nejde.

To co platí na jednu ženu, neplatí na druhou.

Ve chvíli kdy vám kontrakce, stahy začnou nastupovat, všeho zanechte a relaxujte. V takovou chvíli není nic důležitějšího než se naladit na tu správnou vlnu a přivést své miminko na svět. Pusťte si svou oblíbenou hudbu, zapalte vonnou svíčku, dejte si něco malého k snědku, tančete. Dělejte cokoliv, co vám bude příjemné. Někdo doporučuje i sklenku vína na uvolnění, ale to je na zvážení každé rodičky.

Každá žena má jiný práh bolesti a také individuální průběh snášení kontrakcí. Nevěšte však hlavu pokud si spletete poslíčky s pravými porodními stahy. Máte na to plné právo. A rodina ani doktoři na příjmu vám za to nevynadají.

Miminko za to stojí!

Mějte na paměti, že porod není procházka růžovým sadem, ale ta odměna na konci za to prostě stojí. Navíc hormony zafungují dokonale, a jak budete držet ten svůj malý uzlíček štěstí v náručí, co na vás bude koukat přimhouřenýma očima, na veškerou bolest zapomenete.

Porodní stahy tedy opravdu skutečně poznáte. Nic takového jste totiž doposud nepoznala. Navíc váš šestý smysl vám napoví. My ženy to máte prostě v sobě. Instinktivně tušíme co dělat, i když jsme to nikdy nedělaly. Nakonec to stejné vás čeká až celý život u prvního potomka. Vše se budete učit za pochodu.


Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!