Kdy je první očkování novorozence

Zdraví

Přidal zuzka, dne 12. 02. 2019 ,  0x

Kdy je první očkování novorozence

Vaše děťátko je už nějakou dobu na světě a vy přemýšlíte, za jak dlouho s ním absolvujete první očkování? Inu záleží na tom, zda se rozhodnete pouze pro povinné vakcíny nebo nic neponecháte náhodě a budete chtít očkovat i proti jiným nemocem.

Očkování novorozenců proti tuberkolóze

Dříve děti dostávali 1. včeličku od lékařů již v porodnici. Od 1. 11. 2010 došlo ke změně. Proti tuberkolóze jsou očkovány jen rizikové skupiny dětí. Důvodem je to, že je-li novorozenec očkován proti TBC, musí být další očkování odsunuta po 12. týdnu věku dítěte a to jen v případě, kdy nedojde k žádným (poměrně častým) komplikacím spojených s očkováním proti tuberkolóze. Dojde-li k nim, další očkování se ještě více odsouvá, a potom je vyšší pravděpodobnost nákazy jinými rozšířenějšími onemocněními – například černým kašlem.Povinné očkování miminka

V současné době je u novorozenců a kojenců v ČR povinné očkování Hexavakcínou. Vpich jehlou se provádí buďto do ramene nebo do stehna. Hexavakcína by měla miminko ochránit před tetanem, černým kašlem, žloutenkou typu B, dětskou obrnou a záškrtem. Její součástí je i haemophilus influenzae, což je soubor očkování proti ještě dalším onemocněním. Očkování hexavakcínou probíhá od začátku roku 2018 ve třech dávkách. Její velkou výhodou je menší počet vpichů v rámci očkovacího období, protože málokteré dítě má očkování v oblibě.

Nepovinné očkování

Je jen na Vás, zda necháte miminko očkovat proti těmto onemocněním. Lze očkovat proti rotavirům, meningokoku a pneumokoku. Očkování proti pneumokoku je nyní plně hrazeno zdravotní pojišťovnou a je velmi doporučováno novorozencům s nízkou porodní hmotností.

Kdy se novorozenci očkují?

Vždy je nutno vzít v potaz zdravotní stav dítěte. Na očkování musí být dítě naprosto zdravé a nemělo by k němu dojít dřív, než dva týdny od poslední vyléčené nemoci. První dávka nepovinné vakcíny proti rotavirům se může aplikovat od šestého týdne věku dítěte. Od 9. týdne lze aplikovat druhou dávku a také očkovat proti meningokoku. První dávka očkování proti pneumokokům se dává ve 3. měsíci, v tomto období je aplikována i první injekce Hexavakcíny.

Očkování může vyvolat různé reakce organismu

U vpichu jehlou si pravděpodobně popláče každé miminko. Místo, kam bylo očkování provedeno, může svědět, být oteklé a zarudlé. Některé děti snáší očkování celkem dobře, jiné mohou potrápit horečky, zvracení a průjmy, nechutenství a celková únava. Obzvláště po aplikaci poslední dávky hexavakcíny může nastat prudká reakce organismu dítěte. Kontaktujte svého pediatra, objeví-li se tyto reakce a přetrvávají-li déle než dva dny. Po každém očkování je nutno 3 dny dodržovat klidový režim, více spát a celkově nenamáhat končetinu, do které bylo aplikováno.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!