Kolik vypije novorozenec

Strava

Přidal zuzka, dne 26. 01. 2019 ,  0x

Kolik vypije novorozenec

Není žádným překvapením, že každé miminko je individuální. Týká se to i krmení. Některá mimča na jeden zátah zvládnou vypít velké množství mléka, jiná ho vypijí méně, ale vyžadují častější kojení. Není ani tolik podstatné, kolik toho dítě zvládne vypít v rámci jednoho kojení. Důležitější je to, zda dostatečně přibírá na váze.

Kojenec vypije jednu šestinu své váhy denně

Dříve se tradovalo, že kojenci má dávat matka jíst přesně každé tři hodiny a v porodnicích se to muselo striktně dodržovat. Snad už je tahle doba za námi a nemusíme miminko, které zrovna spí budit, protože hladové miminko se vzbudí samo. Obecně by měl novorozenec denně vypít jednu šestinu svojí váhy. Takže chceme-li mít množství vypitého mléka alespoň orientačně pod kontrolou, můžeme si vypočítat přibližné množství, které by mělo v rámci jednoho krmení vypít. Miminko ale nevypije pokaždé stejně, po delším spánku bude velmi hladové a vypije více mléka. Tříkilové dítě, kojené osmkrát za 24 hodin, by při jednom kojení mělo vypít zhruba 62,5 ml (3000 g/6/8).Jak kontrolovat váhový přírůstek miminka

Je mnohem jednoduší mít pod kontrolou množství vypitého mléka u miminka krmeného z lahve než z prsu. Mamince s nízkou porodní váhou novorozence v porodnici patrně doporučí si opatřit domů kojeneckou váhu a v začátku ohlídat množství mléka, které dítě vypije. Lze si ji půjčit v půjčovně kojeneckých potřeb. Kolik toho novorozenec vypil, zjistíme jednoduchým zvážením miminka před kojením a pak ještě jednou po kojení a odečtením menší cifry od té větší. Nemáte-li doma kojeneckou váhu, a přesto chcete mít přehled o tom, kolik Vaše miminko přibírá, postačí osobní váha. Zvážíte se nejprve sami a potom s miminkem v náručí. Údaje si poznamenáte a pak stejně jako v předchozím případě první údaj od druhého odečtete. Výsledkem je váha dítěte.

Pomoc laktační poradkyně

Někdy se kojení nedaří tak, jak by mělo. Hlavně pro prvorodičky se jedná o stresovou situaci. Maminky můžou využít pomoc specializované laktační poradkyně ohledně jakéhokoliv problému týkajícího se kojení. V případě malého váhového přírůstku, špatného přisávání miminka či při potížích se záněty prsu, by maminky neměly váhat a kontaktovat jedno ze sdružení laktačních poradkyň – Laktační liga a Mamila.

Dítě si řekne, kdy má hlad

Časem každá maminka pozná pláč z hladu. Je nejvíc urputný. Neupozorní-li Vás pediatr na to, že váhový přírůstek miminka je abnormálně vysoký, dávejte mu napít kdykoliv si řekne. Od konce šestinedělí Vás může překvapit malé nebo téměř žádné množství stolice, které nacházíte v plenkách. Neznamená to ovšem, že máte nekvalitní mléko nebo ho máte málo. Tělo dítěte zkrátka téměř všechno vypité mléko zužitkuje, a miminko může kakat dokonce i pouze jednou za deset dní.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!