Neštovice u novorozence

Zdraví

Přidal zuzka, dne 26. 07. 2018 ,  0x

Neštovice u novorozence

Plané neštovice prodělané v dětském věku patří mezi banální onemocnění. Pro novorozence jsou však velmi nebezpečné. V tomto článku se dozvíte o jakou nemoc se jedná, kde se bere a kdy nejčastěji je jimi miminko ohroženo.

Jak vypadají plané neštovice?

Osobu s plně rozběhlými neštovicemi poznáme poměrně snadno. Zarudlé puchýřky má rozseté po celém těle. Nejvíce na hlavě, obličeji a trupu. Když nemoc propukne může mít i doprovodné projevy, kterými jsou horečka a střevní obtíže. Vyrážka svědí a postižený má nutkání se škrábat. Tato fáze trvá zhruba týden, pak začne vyrážka zasychat a postupně mizet. Kůže se může hojit i měsíc.


Přenos a výskyt neštovic

Plané neštovice jsou virovým onemocněním. Přenáší se vzduchem. Inkubační doba je 14-21 dní. Riziko nákazy kontaktem pokožky s kontaminovanými předměty je spíše minimální. U osob, které tuto nemoc neprodělaly, je rizikový pobyt ve stejné místnosti s nemocným, jelikož se kapénková infekce snadno šíří. Neštovice obvykle všichni proděláme v dětském věku, což je koneckonců žádoucí, jelikož v dospělosti mívá onemocnění horší průběh. Je mizivá šance onemocnět s neštovicemi vícekrát za život, protože si tělo vyrobí proti viru protilátky. Virus neštovic Varicella zoster může u lidí, kteří neštovice již prodělali, v případě snížené imunity, zapříčinit vznik pásového oparu. Velmi nebezpečné je onemocnění planými neštovicemi u těhotných žen. V počátcích těhotenství může virus zapříčinit vážné poškození plodu. Onemocní-li neštovicemi žena pár dní před porodem, tělo nestihne vytvořit protilátky pro dítě, a tak se miminko narodí rovněž s neštovicemi.

Neštovice u novorozence jsou velkým problémem

Bohužel neštovice u čerstvě narozeného miminka mohou způsobit i smrt. Postižení vnitřních orgánů miminka není neobvyklé. Těhotná žena, která plané neštovice ještě neprodělala, se musí maximálně vyhýbat možnosti nákazy. V předškolních zařízeních se nemoc mezi dětmi rychle rozšíří, a tak se může sourozenec budoucího novorozence snadno nakazit (pokud neštovice ještě neměl), a pak ohrozit nákazou vlastní matku. Stejně tak i u miminek mladších půl roku je třeba zamezit styku s nakaženou osobou. Například objeví-li se plané neštovice u některého dítěte ve školce, je žádoucí přerušit docházku staršího sourozence do doby, než epidemie neštovic pomine a minimalizovat jeho kontakt s novorozencem.

Kojení snižuje riziko nákazy miminka

Ohledně nákazy planými neštovicemi u novorozence představuje největší riziko matka, která neštovice sama nikdy neprodělala. Pokud matka již plané neštovice měla, kojení představuje významný ochranný faktor pro novorozence i staršího kojence. Miminka vyživovaná umělým mlékem jsou o tyto protilátky do jisté míry ochuzována, neboť mají v těle jen protilátky získané výživou z placenty matky během prenatálního života, které však vydrží přibližně jen do stáří 3 měsíců od porodu. Možnost, že onemocní miminko, které je stále kojené, je velmi malá, ale také ji nelze zcela vyloučit. Proto je třeba obezřetnosti i v tomto případě. U půlročních či mladších miminek, v případě onemocnění planými neštovicemi, vždy vyhledejte lékaře.

Léčba neštovic

Nemocný jedinec by měl být po dobu trvání nemoci doma za klidového režimu. Lze podávat vhodné léky na snížení horečky v počátečním stádiu onemocnění. Nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin. S novorozencem, u něhož je horečka vyšší než 38 stupňů, neváhejte jet na pohotovost. Neštovice mohou nepříjemně svědět až pálit. Od svědění puchýřků můžeme miminku pomoci namazáním tekutého pudru či antiseptické masti.

Očkování proti neštovicím

Proti planým neštovicím se lze nechat očkovat. Vhodné je očkování především u žen, které plánují počít potomka a tuto nemoc ještě neměly. Očkovat se musí včas. Doporučuje se podstoupit vakcínu proti neštovicím už půl roku před otěhotněním. Riziko nákazy novorozence se tím naprosto minimalizuje.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!