Pylorostenoza u novorozence

Zdraví

Přidal zuzka, dne 1. 11. 2019 ,  0x

Pylorostenoza u novorozence

Nejedná se o alergii na pyl, což by mohl název této nemoci evokovat. Pylorostenoza je defekt (zúžení) svěrače (pyloru) nacházejícího se v trávicí soustavě. Není-li tento problém dostatečně rychle řešen, může dojít až k úmrtí miminka. Nicméně příznaky bývají jasné a viditelné, léčba poměrně snadná a šetrná.

Co je novorozenecká pylorostenoza?

Mezi žaludkem a tenkým střevem se nachází svalovina, která se nazývá vrátník. Funkce vrátníku je posouvání částečně natrávené potravy dál do střev a zároveň zamezení návratu jejich obsahu zpět do žaludku. O pylorostenoze hovoříme v případě, kdy je tato svalovina zbytnělá a křečovitě sevřená (hypertrofovaný pylorní svěrač). Potrava se dostává do střev jen v minimálním nebo dokonce žádném množství a vznikají četné komplikace.


Proč vzniká a koho postihuje?

Za toto vrozené onemocnění mohou ve většině případů genetické predispozice. Vzniknout může i následkem užívání antibiotik matkou dítěte během těhotenství. Pětkrát častěji jsou jím postihováni chlapci než dívky. Vrátník může začít špatně pracovat již v prvním týdnu věku novorozence, a postupně se celá situace zhoršuje. Kolem třetího měsíce se často objevují první varovné signály. Někdy jsou příznaky patrné až kolem 4. měsíce kojeneckého věku. Přibližně se tato nemoc vyskytuje u jednoho ze 400 novorozenců.

Příznaky pylorostenozy

Minimálně jednoho příznaku u Vašeho miminka si pravděpodobně všimnete, má-li toto onemocnění. Je jím úporné obloukovité zvracení nakyslého mléka pravidelně po každém jídle a dochází k němu zhruba pět minut po nakrmení. Dítě je po zvracení zase ihned hladové a hrozí mu i nebezpečná dehydratace. Miminko málo močí i stolice se u něj objevuje málokdy. Ruku v ruce s tím jde i malý váhový přírůstek nebo novorozenec dokonce začne hubnout. Na bříšku můžete nahmatat po pravé straně nad pupíkem malou, ale zřetelnou bouli – jedná se právě o zbytnělý vrátník. Žaludek se částečně natrávenou potravu snaží protlačit skrze sevřený svěrač, a tak si můžete všimnout i kontrakčních vln v oblasti bříška, po kterých bude následovat zvracení.

Léčba pylorostenozy u miminka

Pokud má vaše miminko problémy s trávením potravy či dokonce se rovnou domníváte, že by se mohlo jednat o toto onemocnění, urychleně informujte pediatra nebo se s ním rovnou rozjeďte do nemocnice. Lékař provede krevní test a vyšetří miminko pomocí ultrazvuku nebo rentgenu (dnes již méně časté). Stenóza pyloru se řeší chirurgicky. Jde o nepříliš náročnou operaci, při níž se do svaloviny vrátníku provede malý řez a stenóza následně povolí. Někdy je nutné dehydrovanému kojenci zavést kapačku s výživou. Miminko se po zákroku dobře zotavuje. Již několik hodin po operaci může přijímat potravu a do týdne bude již zcela fit.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!