Rýma a kašel u novorozence

Zdraví

Přidal zuzka, dne 3. 11. 2018 ,  0x

Rýma a kašel u novorozence

Říká se, že neléčená rýma trvá sedm dní, léčená týden. Víme sami, jak rýma a kašel dokážou docela slušně potrápit i dospělého člověka. Natož malého novorozence, který se nedokáže vysmrkat. Ačkoliv se s infekcí musí tělo poprat samo, můžeme miminku od nepříjemných příznaků pomoci.

Co je rýma a kašel

Rýma a kašel patří mezi nejčastější onemocnění dýchacích cest. Rýmu mohou způsobit viry napadením oslabeného organismu. Častou příčinou tohoto onemocnění bývá prochladnutí. Sliznice nosní dutiny je zduřená a produkuje vodnatý nebo hlenovitý sekret, nos je hůře průchodný. Postiženému se špatně dýchá nosem, případně se nos úplně ucpe. U malých dětí se díky polykání hlenu snadno přidá suchý dráždivý kašel. Má-li výtok z nosu žlutozelenou barvu, je to příznak nakažlivé bakteriální infekce. Vlhký kašel, při kterém je vykašláván stejně zabarvený hlen, je u malých dětí velmi nebezpečný, protože může přerůst až v zápal plic.



Plačtivé miminko s rýmou

Rýma i kašel novorozenci velmi komplikují naplňování všech základních potřeb. Největším problémem je kojení. S ucpaným nosem se mu špatně saje mléko. Odtahuje se od prsu, lapá po dechu, pláče. V důsledku toho je mnohem více unavené a hladové. Pokud se k rýmě přidá i kašel, je to pro něj ještě namáhavější. Špatně se mu usíná, kašel ho dráždí, budí ho ze spánku. Banální onemocnění se tak stává noční můrou pro miminko i jeho rodiče.

Jak rýmě a kašli u novorozence předejít

Už na cestu z porodnice je dobré se pořádně připravit. Miminko musí být oblečeno vhodně vůči venkovnímu klimatu. Novorozenec by měl mít o jednu vrstvu oblečení víc než potřebujete mít Vy. V létě dávejte pozor na prudké výkyvy teplot (klimatizace v autě atp.). Nezdržujte se s miminkem na veřejných prostranstvích více než je nutné a zamezte kontaktu nemocných lidí s novorozencem.

Jak můžeme miminku pomoci

Nemocného novorozence vezměte raději vždy k lékaři, i když se jedná jen o „pouhou“ rýmu. Plný nos je potřeba hlavně před krmením odsát pomocí odsávačky a nosní sliznici zvlhčovat. S odsáváním to ale nepřehánějte. Časté odsávání může dráždit nosní sliznici, která ještě víc zvýší produkci hlenu. V místnosti, kde leží miminko vypněte topení a otevřete okno, ale pozor na průvan. Dítě pořádně oblečte, nezapomeňte na čepičku. Vlhčího vzduchu v pokoji dosáhnete například tak, že do něj umístíte sušák s mokrým prádlem anebo zkuste miminku vypláchnout nosík malým množstvím vincentky. Vyvýšením matrace u hlavy miminka alespoň částečně zabráníte stékání hlenu z nosu do krku.



Odsávání rýmy u kojenců

Novorozenci a kojenci se neumí vysmrkat, proto je potřeba v případě, kdy onemocní rýmou, koupit nebo zapůjčit odsávačku. Na trhu jsou k dostání odsávačky fungující na různých principech odsávání. U hadičkové odsávačky vysáváte sekret produkovaný sliznicí nosu dítěte pomocí vlastního dechu. Při používání balonkové odsávačky nasáváte hlen mechanickým stlačováním balonku. Dalšími variantami jsou elektronická odsávačka, do které se vkládají baterie a odsávačka, která se jednoduše nasadí na vysavač.

Lékárenské přípravky pro léčbu rýmy

Někdy takzvané babské rady při léčbě nepomáhají a je třeba pomoci výrobků farmaceutického průmyslu. Samozřejmě lze používat jen léčiva vhodná pro danou věkovou kategorii. Pro novorozence se v dnešní době vyrábějí nosní kapky a spreje pro úlevu od ucpaného nosu s protizánětlivými účinky a také sirupy na zředění hlenu pro lepší vykašlávání. Dlouhodobé užívání kapek a sprejů k léčbě rýmy má neblahý vliv na nosní sliznici. U novorozence není doporučováno jejich užívání delší dobu než jeden týden. Šetrnější jsou přípravky na bázi mořské vody.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!