Spotřeba plen u novorozence

Zdraví

Přidal zuzka, dne 26. 11. 2018 ,  0x

Spotřeba plen u novorozence

Spotřeba plen u novorozenců se liší nejen miminko od miminka, ale také v závislosti na způsobu přebalování, druhu a materiálu plenek. Před příchodem novorozence na svět je třeba si rozmyslet, jaký druh plen budete používat a trochu se předzásobit. Dokonce můžete zkusit nepoužívat pleny vůbec.

Kolik plínek potřebuje čerstvě narozené miminko

Průměrný novorozenec čůrá dvacetkrát za den. Kvalitní papírové plenky zvládnou absorbovat vetší množství tekutiny a udržet zadeček dítěte relativně v suchu. Ale i tak jich miminko spotřebuje minimálně deset denně. Častým přebalováním a řádnou hygienou lze předejít vzniku opruzenin. Pálivá místa na zadečku a okolo genitálií by miminko nepříjemně potrápila, takže určitě je třeba přebalovat před každým kojením a citlivá místa ošetřovat vhodnou kosmetikou. Novorozenec do konce šestinedělí mívá hodně řídkou, častou stolici a běžně se stává, že jen co počůrané miminko přebalíte, začne tlačit do čisté pleny. Proto je potřeba na plenách nešetřit a pořádně se předzásobit.



Plenky na pobyt v porodnici

Pokud si vyloženě nechcete s sebou přinést vlastní plenky, pro pobyt na oddělení šestinedělí si brát pleny pro miminko nemusíte. Na pokoji jich budete mít přichystanou dostatečnou zásobu či si o ně kdykoliv můžete říct sestrám. První stolice, kterou novorozenec vyprodukuje, odchází do 48 hodin od porodu a říká se jí mekonium nebo smolka. Vzniká polykáním plodové vody plodu v matčině děloze a je velmi tmavá a lepkavá. Další stolice již bude častější, řídká a zabarvená do žluta nebo lehce nazelenalá, a proto bude potřeba miminko přebalovat častěji než doposud.

Papírové pleny

Největší výhodou papírových plenek je rychlost, se kterou se dá miminko přebalit. Použitou plínku jednoduše vyhodíte do koše. Na trhu jsou v dnešní době papírové pleny k dostání od mnoha výrobců. Značkové pleny mají mnoho předností, ale jsou samozřejmě dražší. Dají se sehnat i levnější a neméně kvalitní. Které nakonec budou Vašemu miminku nejlépe vyhovovat, musíte sami vyzkoušet. Údajně jedno dítě za celé „plenkovací období“ průměrně vyprodukuje 1 tunu plenkového odpadu.

Miminko v látkových plenách

Některé maminky dávají přednost přebalování do takzvaných „látkovek“. Používání těchto plen je šetrnější k životnímu prostředí a je to i finančně výhodnější. Přebalovat lze za použití klasických látkových plen ve tvaru čtverce, na které se nasazují svrchní kalhotky. Nebo můžete koupit takzvané SIO či AIO pleny, které připomínají plenky papírové, ale místo vyhazování do popelnic je dáte vyprat. Přebalování do „látkovek“ je o něco pracnější a časově náročnější než používání jednorázových papírových plínek. Jak často je nutno přebalovat, záleží hlavně na savosti materiálu, ze kterého jsou plenky ušity. Existují i různé „vkládačky“ a separační vložky, které celou práci usnadňují a zvyšují efektivitu látkových plen. Svrchní kalhotky se dají sehnat v mnoha barvách a materiálech s veselými dětskými motivy. Mnoho maminek na ně nedá dopustit.



„Bezplenková komunikační metoda“ s novorozencem

Tato metoda spočívá v rozpoznání signálu, které miminko vydává před vyměšováním. Dítě se při tomto způsobu nebalí do žádných plínek. Rodiče se naučí odhadnout čas, kdy se dítě nejčastěji vyměšuje (například po kojení). Potom sledují výrazy v jeho obličeji, které naznačují, že bude následovat vykonání potřeby a rychle ho přenesou nad nočník, toaletu nebo umyvadlo. V případě, kdy rodič bude opakovaně vydávat určitý zvuk během vyměšování miminka, si dítě časem tento zvuk zapamatuje jako signál na vykonání potřeby. Aby tato metoda byla co nejvíce účinná, je potřeba s ní začít ideálně hned po narození dítěte. Samozřejmě se to občas neobejde bez nehod.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!