Vývoj novorozence týden po týdnu

Miminka

Přidal zuzka, dne 11. 10. 2019 ,  0x

Vývoj novorozence týden po týdnu

Porod se již blíží a Vás čím dál tím více zajímá, jaké budou první dny a týdny novorozence po příchodu na svět. A jestli už máte své miminko v náručí, v tomto článku se dozvíte něco o jeho dalším brzkém vývoji.

Novorozenec po porodu

Miminko je v děloze matky vyživováno skrze pupeční šňůru a krev proudící pupečníkem je okysličená, takže plod nepotřebuje samostatně dýchat. To se však změní v momentě narození, kdy dítě začne plakat a poprvé se nadechne. Pupečník je přestřižen a následuje porod placenty. Krev miminka začíná proudit pomocí srdíčka skrz plíce, kde se na ni váže kyslík. Do 24 hodin od porodu obvykle dochází ke změně v oběhové soustavě uzavřením takzvané Botallovy tepenné dučeje (céva spojující plicnici s aortou).

1. týden novorozence

Porod byl nejen pro maminku, ale i pro dítě samotné hodně vyčerpávající a stresující. Většina miminek první den hlavně prospí. Zdravé miminko se do 48 hodin od narození vymočí a také z něj odejde první stolice zvaná smolka. Obojí nastává v důsledku spolykané plodové vody během prenatálního života. Mnoho novorozenců se v prvních dnech na světě potýká se žloutenkou, které se dá zabránit řádným vystavováním tělíčka miminka dennímu světlu. Po propuštění z porodnice musí novorozence co nejdříve prohlédnout pediatr (nejlépe u Vás doma), ke kterému je vhodno dítě přihlásit raději alespoň měsíc před porodem. Po týdnu stráveném doma Vás čeká s miminkem další lékařská kontrola v ordinaci pediatra.

Co umí miminko?

Novorozenec je vybaven sacím reflexem, díky němuž by se měl zvládat přisát k prsu matky a pít z něj mléko. Vidí předměty do vzdálenosti 30 centimetrů. Jediné, co teď potřebuje vidět, jsou ňadra a tvář matky. Novorozenec vnímá maminčin hlas a rychle se ho naučí rozpoznat od hlasů jiných lidí. V prvním týdnu u miminka můžeme pozorovat úchopový reflex (sevření ruky v pěst při podání prstu) a Moroův reflex (spontánní rozhození ruček do stran při leknutí se). Občas můžete zahlédnout, jak se miminko usmívá, avšak nejde o cílený úsměv. Jde o mimovolní svalový pohyb a někdy se tomu říká novorozenecký škleb.

2. týden novorozence

Novorozenec v druhém týdnu života přibere na váze až 200 gramů. Svaly v oblasti krku nejsou vytrénované, takže miminko není schopné samo udržet hlavičku. Myslete na to při manipulaci s ním. Hlavu mu musíte vždy opatrně podpírat. Zbytek pupeční šňůry mu ošetřujte lékařským lihem. Odumřelý pupečník by měl přibližně v této době odpadnout, ale může ještě chvíli trvat, než se pupík zcela zhojí, proto jej pravidelně čistěte. Novorozenec stále většinu dne prospí. Je-li vzhůru položte ho na malou chvíli na bříško, aby procvičoval zádové, krční a břišní svaly.

Co umí miminko?

Prvorodičky může překvapit jak se novorozenec jeví neosobně, a dokonce mohou mít dojem, že je jejich dítě nemá rádo. Což je nesmysl, zkrátka jen ještě není schopné svou matku pořádně vnímat. Ke konci druhého týdne dítě kromě pláče začíná vydávat i jiné zvuky, začíná si broukat.

3. týden novorozence

V začátcích třetího týdne si můžete všimnout posunu v psychickém vývoji dítěte. Zrak miminka se zlepšuje a novorozenec více navazuje oční kontakt s nejbližšími osobami a utváří si hlubší vztah k matce.Ve třetím týdnu od porodu může novorozenec být hladovější a vyžadovat častější a delší kojení. Zároveň se stává, že u toho bývá nervózní, neklidný a plačtivý. Toto období trvá 2-7 dní a jedná se o takzvaný růstový spurt. Miminko se během krátké chvíle o dost vytáhne do délky. Může to být pro matku vyčerpávající, avšak je třeba vydržet a rozhodně kojení nevzdávat.

Co umí miminko?

Některá miminka už ve třetím týdnu mohou v poloze na bříšku zvedat hlavičku a chvíli ji udržet. Dítě si více všímá zvuků okolo a otáčí za nimi hlavičku. I přes stále se zlepšující zrak jsou novorozenci v tomto období nejvíce upoutáváni velkými tmavými a kontrastními předměty. Dlaně a prstíky má miminko po většinu času zatažené v pěst, ale jejich sevření není již tak křečovité.

4. týden novorozence

Pokud jste s dítkem ještě nebyli na screeningovém vyšetření sluchu a kontrole kyčlí, je nejvyšší čas. V tomto týdnu je také třeba si všímat toho, jak miminko drží hlavičku. O predilekci hovoříme v případě, kdy má miminko tendenci stáčet hlavu pouze na jednu stranu. Nejenže díky tomu hrozí zploštění hlavičky na preferované straně, dokonce by to mohlo mít nepříznivý vliv na budoucí motorický vývoj. Proto je třeba miminko co nejvíce motivovat otáčet hlavu na méně oblíbenou stranu. Do pokoje, ve kterém je postýlka by mělo denní světlo přicházet právě z té strany, na kterou je žádoucí, aby hlavu otáčelo. Také z této strany k postýlce přicházejte, mluvte na něj, ukazujte mu hračky. Nedojde-li do 3 měsíců věku dítka k radikálnímu zlepšení, je dobrým řešením cvičení Vojtovy metody. Jak s miminkem pracovat, Vám ukáže fyzioterapeut.

Co umí miminko?

V tomto týdnu se na Vás miminko může začít doopravdy usmívat, což je ten nejlepší dárek, který za péči o něj můžete dostat. Také si s Vámi může chtít povídat. Dobře viditelný pohybující se předmět miminko upřeně sleduje. Ačkoliv je dobré dítěti poskytovat podněty k vývoji, pamatujte, že dlouhodobé upoutávání jeho pozornosti jej dost vyčerpává. Potom se snadno stane podrážděným a může mít problém usnout. V leže na bříšku by se miminko mělo snažit zvedat hlavičku a být schopno ji střídavě pokládat na obě tvářičky.

Čtěte také: Jak a od kdy vidí novorozenci?

Z novorozence se stává kojenec

Děti rostou tak rychle. Novorozencem je miminko jen chvilinku. Někdy je období novorozeneckého věku chybně spojováno s šestinedělím. Ve skutečnosti je miminko novorozencem pouze do 28 dnů věku a po uplynutí této doby se již stává kojencem až do nástupu období batolecího.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!