Barva očí u novorozence

Miminka

Přidal zuzka, dne 9. 05. 2019 ,  0x

Barva očí u novorozence

Pravděpodobně každého z rodičů zajímá, jakou barvu očí bude mít jejich potomek. Zda jejich miminko zdědí modré oči po mamince, hnědé po tátovi a nebo nakonec zelené třeba po babičce.

S jakou barvou očí přicházejí na svět novorozenci?

Velké procento miminek se rodí s tmavomodře zabarvenýma očima, ale zdaleka ne u všech tomu tak zůstane. S přibývajícím věkem se barva očí mění a po uplynulém prvním roce může mít dítě oči světle modré, šedé, zelené, hnědé nebo téměř černé. Tomu, kdo se narodí s očima hnědé barvy, většinou tato barva zůstává, avšak může se změnit její odstín. Buďto lehce zesvětlá nebo naopak ztmavne.



Konečná barva očí Vašeho miminka

Za barvu oka je zodpovědný pigment melanin uložený v duhovce, produkovaný takzvanými melanocyty a barva se tudíž odvíjí podle jeho množství a hloubky uložení. V hnědém oku je světlo pohlcováno melaninem, kdežto u modrých očí dochází k rozptylu svštla na kolagenových vláknech. Takže, pokud má Vaše dítě třeba zelené oči, není to způsobené zeleným pigmentem. Čím je oko světlejší, tím méně pigmentu duhovka obsahuje a také je hlouběji uložen. Pod vlivem slunečního záření se produkce melaninu mění, a proto se může i výrazněji změnit barva očí u malých dětí. Přibližně po ukončeném třetím roce života už jejich zbarvení zůstává do konce života stejné.

Co na to říká genetika

Často se traduje, že v případě, kdy mají oba rodiče barvu očí totožnou, jejich dítě zdědí stejnou barvu, jakou mají oni. Ale nemusí tomu tak být vždy. I modrookým rodičům se může narodit potomek s hnědě zbarvenýma očima. Pokud má jeden z rodičů oči hnědé a druhý modré, je více pravděpodobné, že jejich dítě zdědí hnědé oči, jelikož hnědá barva je dominantní. Na barvě oka se údajně podílí 16 genů a dva z nich jsou klíčové. Různé formy téhož genu se nazývají alely. Pro definitivní barvu očí je rozhodující, zda dítě od svých rodičů získá alely dominantní (hnědá barva) či recesivní (modrá, šedá, zelená barva).



Albinismus u miminek

Pokud má dítě oči růžové nebo do červena, jedná se o vzácnou genetickou anomálii. Tato barva je způsobena prosvítající rohovkou v důsledku velmi malého množství pigmentu nacházejícího se v duhovce. Případně zde pigment dokonce zcela chybí. Červenou barvu očí můžeme spatřit například u laboratorních myší. Takové oči jsou velmi citlivé na ultrafialové záření, proto je třeba je chránit slunečními brýlemi.

I když pomocí vědeckého zkoumání můžeme zabarvení očí potomka předpovědět, nikdo nám jejich konečnou barvu stoprocentně nezaručí. V případě, že otec dítěte zaregistruje nápadně odlišnou barvu očí svého potomka od jeho, nemusí hned žádat o testy otcovství. Příroda je zkrátka nevyzpytatelná!

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!