Co na prdíky u novorozenců?
Přidal zuzka, dne 18. 03. 2019 , 0x
Pláč, pláč, pláč. Stále dokola a nebere to konce. Jednou z nejčastějších příčin pláče novorozenců bývá bolest bříška. U některých novorozenců bývá nadýmání velkým problémem a pak trpí miminko i jeho rodiče. Existují způsoby, jak děťátku od bolesti ulevit, jak zvýšené plynatosti předcházet, ale někdy bohužel skutečně pomůže jedině čas.
Proč se říká, že miminko trápí „prdíky“?
Největší problém tkví v malé hybnosti miminka. Novorozenec má omezenou schopnost pohybu, jež pozitivně ovlivňuje pohyb obsahu střev a usnadňuje únik vzduchových bublin. Tyto malé bublinky se ve střevu nahromadí a způsobují bolest bříška. Určitě to znáte sami. Dospělého člověka majícího sedavé zaměstnání potrápí pocit nadmutého břicha více než třeba sportovce. Dalšími faktory také mohou být nedostatečná zralost trávícího systému dítěte, špatná technika kojení a v neposlední řadě strava kojící matky.
Čemu se ve stravě vyvarovat?
Obecně by se matky v období kojení měly vzdát všech luštěnin, cibule, zelí, květáku, brokolice a čerstvého pečiva. Dále by se měly vyvarovat pokrmů z kynutého těsta, perlivých nápojů a nekonzumovat příliš cukru. Nadýmají dokonce i jahody, nektarinky, broskve a meloun. Že Vám toho k jídlu moc nezbývá? Paradoxem je, že skladba jídelníčku kojících matek by měla být pestrá. Můžete některé zde uvedené potraviny ochutnávat v malém množství a vyčkávat, jak bude Vaše dítě reagovat.
Novorozenec spolykal mnoho vzduchu
Kojíte-li, je třeba zabránit polykání vzduchu miminka při sání z prsu. Poloha, ve které kojíte, by měla být co nejvíce pohodlná Vám i miminku, aby se dítě správně přisálo a neodtahovalo hlavičku. Po nakrmení dejte dítě vždy odříhnout, jinak vzduch ze žaludku poputuje do střev. Pomoc mu u toho můžete jemným poklepáváním ruky po jeho zádech, aby se uvolnila vzduchová bublina. Někdy si miminko potřebuje říhnout víckrát. Plačící dítě se snažte uklidňovat chováním, jelikož i u pláče polyká další vzduch.
Kojenecká kolika
V momentě, kdy se miminko svíjí v křečích kvůli bolestem bříška způsobených nadýmáním, hovoříme o kojenecké kolice. Miminko u toho hodně pláče, kope nožkama, propíná se do luku a tím jak tlačí, doslova rudne v obličeji. Kolika obvykle vrcholí ve večerních hodinách a může trvat i několik hodin, což je velmi vyčerpávající jak pro dítě samotné tak i pro jeho maminku, která už neví, jak mu od bolestí pomoci. Udává se, že kojenecká kolika by měla vymizet po 3. měsíci života dítěte. Bohužel mnoho maminek bojovalo s kolikami svých potomků i o dost déle.
Techniky pro úlevu miminku
Cvičení s miminkem
Dítěti ležícímu na zádech přitiskněte kolínka k bříšku, pak nožky natáhněte a opět přitlačte k bříšku. Několikrát zopakujte. Otočte miminko na bříško tak, aby se opíralo o ruce a dlaní mu tlačte na zadeček směrem k podložce. Bude se snažit pást koníčky a procvičí u toho břišní svaly. Tento cvik s ním však provádějte nejdříve hodinu poté, kdy bylo nakrmeno.
Polohy pro úlevu
Zmítá-li se dítě v křečích, pokud je v leže na zádech, zkuste změnit jeho polohu. Například ho otočte na bok do stabilizované polohy. Miminko tak může plyn snadněji vytlačit ven. Pomoc může i poloha, u které je dítko zády přitisknuté na Vaši hruď s nožičkami skrčenými k jeho bříšku. Nebo můžete zkusit polohu na tygříka, při které dítě leží přitisknuté trupem na Vašem předloktí s končetinami volně visícími ve vzduchu. Dobře osvědčit se může i uvázání novorozence do šátku na nošení dětí, ve kterém má v úvazu na kolébku ohnutá záda. Zároveň u sebe cítí matku a je klidnější.
Masáž bříška miminka
Jemnou masáží bříška ve směru hodinových ručiček se dá také dítěti od bolesti pomoci. Nejlépe je tak činit v kombinaci s hřejivou bylinnou mastí.
Nahřívání bříška
Novorozenci se dá ulevit od bolesti spojené s nadýmáním i za pomoci teplého obkladu na bříšku. Můžete jednoduše navlhčit látkovou plenu a ohřát ji pár sekund v mikrovlnce. Existují i nahřívací plyšáci s příjemnou vůní bylin. Mnoha maminkám se osvědčil polštářek s třešňovými peckami, které dlouho udrží teplo. V neposlední řadě může miminku ulevit teplá koupel ve vaničce.
Uvolnění plynů pomocí rektální rourky
Použití tohoto nástroje se může zdát drastické. Je-li však používán opatrně a nepříliš často, dítěti nehrozí žádná újma. Tuto gumovou, tenkou trubičku seženete v lékárně za pár korun. Její použití je snadné a někdy velmi účinné. Miminko položte na záda, zvedněte mu nožky a užší konec trubičky zaveďte opatrně přibližně 2 cm hluboko do konečníku. Pro šetrnější zavedení je vhodné trubičku lehce potřít například dětským olejíčkem. Plyny uniknou skrz rourku ven. Buďte připravená na to, že miminko u toho může vytlačit ven poměrně dost stolice, a proto tento úkon provádějte na přebalovací podložce.
Přípravky z lékárny pro miminka
Na trhu je k dostání mnoho produktů, které u novorozenců i větších dětí pomůžou usnadnit odchod vzduchových bublin ze střev. Jednoduše je podáváte dítěti před každým krmením. Jsou koncipovány tak, aby se nevstřebávaly do organismu a vycházely ven se stolicí. Někdy je potřeba vyzkoušet více těchto preparátů, než přijdete na to, který miminku pomáhá nejlépe. Pro lepší fungování trávicí soustavy je také možné dítěti dávat probiotika, která napomáhají osidlovat střeva prospěšnými bakteriemi.
Pes může být zakopán i jinde
Maminko, vyzkoušela jste všechno a nic pořádně nepomáhá? Určitě o problému diskutujte s pediatrem. Za bolestmi bříška miminka může stát vážnější problém než „prdíky“. Jednat se může třeba i o alergickou reakci na mléčnou bílkovinu a v tomto případě lze celou záležitost řešit jedině důslednými dietními opatřeními.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.