Kontrola kyčlí u novorozenců

Zdraví

Přidal zuzka, dne 3. 05. 2019 ,  0x

Kontrola kyčlí u novorozenců

Pro správný motorický vývoj novorozence je nutností zavčas absolvovat povinné vyšetření kyčlí ultrazvukem. Díky včasné diagnostice lze zabránit vážnému poškození kyčelních kloubů, které může vygradovat například artrózou již v ranné dospělosti.

Jak probíhá vyšetření kyčlí u novorozenců?

První kontrola kyčlí by měla proběhnout už v porodnici. Ošetřující lékař Vaše miminko zkontroluje a možná doporučí takzvané široké balení. Ve 4. týdnu od porodu, nejpozději do konce šestinedělí, se s dítětem dostavte do ordinace ortopeda, který kyčelní klouby vyšetří pomocí ultrazvuku. S sebou si vezměte dvě látkové pleny. Ortoped miminko vysvlečené do naha prohlédne, zkontroluje délku dolních končetin a postavení kožních řas na nožičkách. Následné vyšetření ultrazvukem je rychlé, šetrné a bezbolestné. Lékař se Vás bude ptát na průběh porodu a zda se vyskytuje či vyskytovala u některých členů Vaší rodiny porucha kyčlí. Před odchodem z ordinace obdržíte lékařskou zprávu. V případě špatného postavení či vývoje kyčlí ortoped stanoví postup léčby.



Vrozená dysplazie kyčelního kloubu

Kyčelní kloub se skládá z hlavice stehenní kosti a jamky kosti pánevní. O dysplazii hovoříme v případě nestability kyčelního kloubu, v případě špatného naléhání hlavice do jamky nebo se může jednat o dysplazii jamky kyčelního kloubu či kombinaci více těchto faktorů. Procentuálně tyto poruchy postihují více dívky než chlapce. Za špatným vývojem kyčlí plodu již v děloze matky stojí nejčastěji genetické dispozice. Zapříčinit ho však může i porod koncem pánevním, větší velikost dítěte nebo malé množství plodové vody v děloze.

Léčba kyčelních kloubů u miminek

Způsob léčby závisí na vážnosti deformace kyčelního kloubu. U jednoduchých forem se nejčastěji aplikuje široké balení, kdy se kromě běžné pleny dítěti mezi nožičky vkládají i pleny látkové, aby se zajistilo široké roznožení. Maminkám může být doporučeno i cvičení nohama miminka při každém přebalování. Cvik spočívá v ohnutí nožek v kolenou, jejich přitáhnutí k bříšku a následném narovnání nožiček při rozkročení – pohyb, jako když plaveme prsa. Další forma léčby může probíhat při použití tzv. třmínků či Frejkovy peřinky. V těžších případech, kdy se jedná o částečné nebo úplné vykloubení hlavice stehenní kosti, se problém řeší zafixováním nohou ve vhodné poloze pomocí sádry nebo je to řešeno operativně.



Strach není na místě

V případě, že Vašemu miminku diagnostikují dysplázii kyčlí, se nejedná o žádnou tragédii. Nejčastějším způsobem léčby bývá abdukce čili široké balení a provádění cviků. Nejdůležitější je jejich důsledné dodržování, které Vás bude stát akorát více trpělivosti. Současné metody léčby dysplázie jsou mnohem příjemnější, než tomu bylo dříve. Díky včasné diagnóze lze předejít vážným degenerativním změnám kyčlí a zajistit tak dítěti jeho další bezproblémový vývoj. A na tom přece záleží ze všeho nejvíce.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.



Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!