Množství vypitého mléka u novorozence
Přidal zuzka, dne 14. 03. 2018 , 0x
V době těhotenství nastávající maminka pročte kde co. Článků o tom, jak vybrat ten nejlepší kočárek a co vše je nutné koupit do výbavy pro miminko, je plný internet. Takové nastávající maminky pročítají i několikrát. Je však zarážející, že spousta maminek neřeší, jak bude kojit či krmit své novorozeně.
Je opravdu hloupé myslet si, že vše půjde samo. Kojení je sice přirozené, ale i to se musíte naučit. Stejně jako vše, co děláte ve svém životě poprvé. Nikdo učený z nebe nespadl, a proto se nestyďte zeptat zkušenější kamarádky, člena rodiny anebo oslovit kojící poradkyni.
Standardy o to, jak kojit a kolik mléka by mělo dítě vypít, se roky mění. Dnes všechny odbornice ve výživě novorozence a batolete radí, kojit tzv. „na požádání“. Tedy, kdykoliv se miminko přihlásí. Kojení totiž není jen forma potravy, ale poskytuje i pocit bezpečí, utužuje sociální kontakt a pomáhá dítěte upevnit své místo, v pro něj tak neznámém a velkém světě.
Přečtěte si článek: Kolik tekutin celkem vypije novorozenec?
Kojení vyžaduje přípravu
Pokud však chce matka plnohodnotně kojit, musí mít dostatek mléka. Je potřeba správně jíst a pít. Doporučuje se pití různých kojících čajů, bílé kávy, kávovinového nápoje Caro a spousty vody. Čím více tím lépe. Hydratace je důležitá pro dobrý tok mléka. Pak je nutné bohatě jíst. Bohatě ve smyslu potravin nesoucích velké množství prvků. Mezi takové patří malinové listy, fenykl, kopřivy, různé bylinky, jestřabina, ovesné vločky, datle, kosti a další. Všechny tyto věci a pokrmy z nich připravené podporují tvorbu mléka.
Spousta dětí však mateřské mléko odmítá anebo naopak žena nemůže z různých příčin plnohodnotně kojit. Občas se také stává, že kojené dítě je potřeba i přikrmovat.
Své dítě pozorujte a hlídejte
Každá maminka by tak měla sledovat, jestli zrovna její dítě vypije dost mléka. A to jak v případě kojení, tak v případě umělého mléka. Mezi hlavní ukazatele patří počet počůraných plen za den. Uvádí se, že ideální počet je 8 – 10 plen denně. Dále je potřeba sledovat hydrataci dítěte. To zjistíte jednoduše. Pokud se kožní řasa, rychle smršťuje, je to dobré. Jednoduše lehce v prstech natáhněte kousek kůže a sledujte, jak se stahuje zpět. Pokud je vaše dítě čilé, aktivní, neustále čůrá a kaká a je při chuti, tak vše klape jako hodinky.
Některé ženy jsou však zatížené na přesné počty a záznamy. Chtějí přesně vědět, kolik má dítě v určitém věku vypít. Jenže problém je ten, že každý jedinec má jiné potřeby. A to vytvořené tabulky a vzorce na výpočet množství mléka, neberou v potaz. Svou roli v tom hraje apetit dítěte, jeho velikost, stáří, genetické předpoklady a další faktory. Proto dva stejně staří novorozenci nikdy nevypijí pokaždé stejně.
Někteří lékaři radí miminko vážit před a po kojení a hodnoty vždy zapisovat. Toto doporučení je však dnes již předpotopní a zcela mimo dnešní standardy. Vážení je nepříjemné pro obě strany a zcela směrodatné. Váhy neváží přesně. Každá je jinak kalibrovaná a rozdíl může být klidně 200 g, což je dost. Nebo stačí, když dítě není vyprázdněné a hodnoty budou nepřesné. Navíc brečící miminko dožadující se svého přídělu není snadné zvážit. Pokládání dítěte na váhu, tak nejde ruku v ruce s tím, že dítě by mělo dostat najíst ve chvíli, kdy má hlad, a ne když uběhla požadovaná doba. Co když budete zrovna venku na procházce a váha je doma. Nenakrmíte? To platí jak pro kojené, tak nekojené děti. Protože i miminka pijící náhradní umělé mléko mají hlad každý den v jinou dobu. A kdo by měl to srdce trápit hlady malého bezbranného člověka.
Vzorec pro výpočet množství přijatého mléka
Pokud by někdo přece jen chtěl vědět jak vypočítat limit tekutin vzhledem k velikosti dítěte, vzorec zní takto:
1/6 váhy za 24 hodin
Samozřejmostí je to, že čím starší dítě bude, tím více bude pít. Několika denní miminko má malý žaludek a tak vypije třeba jen 50 ml najednou. O pár měsíců později už to však bude okolo 150 ml a roční dítě dá i 500 ml naráz. Ostatně po roce života do minimálně 3 let je třeba dohlížet na příjem mléka, případně mléčných výrobků. V této době spousta matek končí s kojením a začne podávat dítěti mléko umělé. Jenže to není vždy nutné. Stačí dodržet limit pomocí mléčných jogurtů a dalších potravin bohatých na vápník. Tělo totiž stále rychle roste a tak je třeba zvýšeného příjmu stopových prvků, minerálů, vitamínů a bílkovin.
Mléko je důležité v každém věku, avšak v tom dětském ještě více.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.