Únava v 1. trimestru

Těhotenství a porod

Přidal zuzka, dne 6. 05. 2019 ,  0x

Únava v 1. trimestru

V poslední době více jíte, méně cvičíte a cítíte se stále unavená? Mešká vám menstruace a zdají se vám vaše prsa nějaká jiná? Bliká vám v hlavě červený vykřičník? Pak je čas udělat si těhotenský test. Zvýšená únava je průvodním znakem počátku těhotenství. Která žena už byla někdy těhotná, dá nám za pravdu.

Hormony dají zabrat každé ženě

Můžete spát klidně i deset hodin denně, ale stejně se cítíte, jak praštěná palicí. V případě pracující nastávající maminky, to může být velmi nepříjemné.

Tento změněný stav je způsoben hormonálními a metabolickými změnami ve vašem těle. Pro váš organismus je očekávání miminka opravdu náročné. Vždyť musí vytvořit plnohodnotného člověka. Takže na trochu spánku a odpočinku navíc, máte nárok.Nebojte se tedy dopřát si povzbuzující spánek. Stačí dvacet minut jednou dvakrát denně a budete opět plná sil. Pomáhá taky vydatný noční spánek (plných osm hodin by mělo stačit), pravidelný příjem tekutin (nejlépe voda), svěží čerstvý závan větru (často větrejte) a bude to podivné, ale i přiměřený pohyb. Ten je ostatně dobrý po celou dobu vašeho těhotenství. Pomůže vás udržet v kondici. Lépe tak zvládnete porod a následnou péči o miminko.

V prvním trimestru je třeba dodržovat jedno základní pravidlo. To vám pomůže vydržet bez větších potíží do druhého trimestru. Spěte. Když se budete cítit unavená a situace to dovolí, využijte příležitosti a ulehněte do postele. V tu chvíli neřešte zda je půlnoc anebo tři odpoledne. Máte na to plné právo. Plný dřez nádobí, přetékající koš s prádlem anebo drobky pod jídelním stolem lehce překročte, obejděte či odvraťte zrak. Ono to nikam neuteče. A s očima přivřenýma a zívající pusou toho stejně moc neuděláte.

Čtěte také: Vypadávání vlasů po porodu, co dělat?

Kávu pryč?

Častou chybou a mýlkou je to, že jsou těhotné ženy přesvědčené o tom, že pití kávy či energy drinky na plod dítěte nijak nepůsobí. Jenže to je chyba. Miminko je s vámi spojené pupeční šňůrou, je přímo uvnitř vás a tak, jak tyto látky působí na vás, účinkuje i na dítě. Takže to, že si dáte o dvě kávy víc než obvykle, abyste zahnala únavu a mohla dál pracovat, není řešení. Kofeinu byste se měla vyhýbat od nynějška až do ukončení kojení dítěte.


Jestli jste v práci, kde si nemůžete ani chvilku oddechnou a natáhnout se, zkuste se projít na čerstvém vzduchu, opláchnout si tvář ledovou vodou nebo sníst čerstvý listový salát. Potraviny bohaté na železo, totiž tělu dodávají potřebnou energii. Jezte tedy dostatek hovězího masa, luštěnin, ořechů a mořských plodů.

Občas se stává, že muži těhotných žen a rodina si potichu šeptají o neschopnosti a neustálém válení se v posteli. Nedbejte na ně. Takové řeči pusťte jedním uchem sem a druhým tam. Věřte, že to oceníte i později. Třeba až vám bude babička klást na srdce, že dvouměsíčnímu malému miminku byste měla dát i něco jiného než jen tekuté mléko. Dříve se taky kaše vařily už malým miminkům, tak proč by vaše dítě mělo být výjimkou.

Jedno dítě, žádné dítě...

Co je jisté, je to, že už se v životě tak moc beztrestně nevyspíte. Ve chvíli,kdy máte malé dítě, j spánek stane zakázaným slovem. U prvního dítěte je to snadné. To vás doma nečekají žádné povinnosti. Pokud nepočítáme běžnou péči o chod domácnosti. Když už budete těhotná po druhé, starší dítě vás doma zaměstná, a na toužebný spánek už nebude tolik času. S láskou budete vzpomínat na ty bezstarostné časy.

Za únavu se nemusíte nijak stydět. Vždyť vaše tělo pracuje na plné obrátky, aby udržel v chodu váš organismus i toho malého vetřelce, kterého s láskou odnosíte devět měsíců pod srdcem. Těhotenství je krásný, ale opravdu jiný stav. Únava je pouze jednou z mnoha věcí, které vás během tohoto požehnaného stavu překvapí.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky KYBLIKOV ve svém prohlížeči!